Бидете во контрола, каде и да возите.

Новата Kuga е полна со интелегентна технологија да го направи возењето по лесно и по задоволително, како во град така и на терен. Исто така постои опсег на иновативни карактеристики дизајнирани посебно за вашиот комфорт и погодност. Покрај поголем простор, и луксуз во кабината, ќе најдете многу практичен и флексибилен простор за складирање на предмети. Дознаете повеќе надолу. 

 

 • Возачка технологија

  За инстантна зафатнина на променлив терен

  Интелегентниот систем за погон на сите тркала кај Kuga веднаш реагира и се прилагодува на променливиот терен. Тоа испраќа прецизен износ на моќ до индивидуалните тркала накој им треба поголем зафат. Бидејќи системот е “по потреба”, се активира само кога тоа е потребно, и притоа заштедува, бензин кога патот е помалку тежок. Доколку сакате да видите како вашите тркала се однесуваат во тек на возењето, AWD екранот за информации континуирано ви прикажува, графикон колку вртежен момент е испратен на секое тркало.

  Тесен паркинг простор? Дозволете Kuga да се пракира сама себеси

  Активна Помош при паркирање може да ве насочи во паркинг простори помали од еден метар од должината на автомобилот. Едноставно притиснете го копчето и сензорите на овој иновативен систем ќе лоцираат доволно големо паркинг место како што поминувате. Потоа тој автоматски врти и ве внесува во просторот, додека вие се што треба да направите е да оперирате со педалата за гас, брзините и сопирачките, едноставно следете ги инструкциите на екранот и звучните сигнали. 

  Итна Асистенција

  Во случај на несреќа воздушните перничиња се активираат, оваа технологија (дел од SYNC) го користи вашиот мобилен телефон да повика служби за итна помош за вас и да им ја посочи вашата локација. Итна Асистенција ја доби наградата за “Најдобра Мобилна Иновација во Автомобилската Индустрија” на Глобалните Мобилни Награди 2012.

  Интегрирана навигација која обезбедува да стигнете на правото место

  На Форд Kuga постои опцијата на целосно интегриран сателитски систем за навигација со DAB аудио која одговара на реалното време на патот, брзината и последните информации за условите на сообраќајот како би се испорачале по точни пресметки за времето на пристигање, и информации за патот. Форд DAB навигациониот систем вклучува 5” висока резолуција мулти-функционален дисплеј во боја, контролна табла во тастатура стил, шест звучници и DAB аудио.

  Лесно, безбедно возење рикверц со Задна Камера

  Задната камера прикажува се што е позади вас на екран вграден во централната конзола. Исто така ви покажува работи кои можеби нема да ги видите, виртуелни линии кои ќе ве упатат во малите простори. За поголема практичност, Задната Камера се вклучува автоматски кога кога ќе ставите во рикверц.

  Побезбеден начин на возење со темпомат (Cruise Control)

  Како и кај нормалниот темпомат, Адаптивниот Темпомат (ACC)* ви овозможува да ја изберете и одржувате брзината на вашето возење (од 24км/ч до 185км/ч**). Што го прави овој систем по безбеден е тоа што детектира ако има возило пред вас, го успорува вашиот автомобил заз да осигура безбедно растојание. Откако патот пред вас ќе биде повторно слободен, вашиот автомобилсе враќа на селектираната брзина. ACC исто така вклучува опција Предупредување за возилото пред вас*, мониторинг систем кој ве предупредува ако случајно се доближите рпемногу блиску до возило пред вас.  

  *Достапно само во одредени класи на автомобилот.
  **Само каде што е законски дозволено. Ве молиме имајте во предвид дека ACC нема да спречи судири со статични објекти.

    Серво управувач кој користи помалку енергија

  Kuga содржи електричен серво волан*(EPAS) кој автоматски се прилагодува да одговори на дадената ситуација. Тоа прави вртењето на тркала да се чувстува полесно и послободно, давајќи ви можност за одлично маневрирање кога возите во град, со ниска брзина или кога паркирате. Исто така го зацврстува управувањето со што ви дава поголема контрола и доверба при поголеми брзини. За разлика од повеќето системи, кои се постојано вклучени, EPAS се вклулува само кога е потребно. Ова значи дека користи помалку енергија, со што ја подобрува економичноста на потрошувачката.

  Форд SYNC. Напреднa хендс фри технологија

  Ford SYNC ги чита вашите смс пораки и ви овозможува без користење на рацете да ја контролирате музиката која ја слушате, вашите повици и уште многу повеќе. Ви овозможува да слушате песни од USB или MP3, дури и преку Bluetooth®- од компатибилен мобилен телефон, овој напреден SYNC систем може да именува песни и артисти од радио. Исто така моѓе и да склопи плејлиста од песни слични на оние кои ги слушате.


  *The Bluetooth® трговската марка и лого се дозволени и во сопственост на . Bluetooth SIG, Inc. и секоја употреба на овие марки од Ford Motor Company и нејзините асоцијативни партнери е под лиценца. Другите трговски марки и трговски имиња се на нивните соодветни сопственици.

 • Комфорт

  Панорамски покрив кој се отвара за посветло и пространо чувство

  Kuga опционалниот панорамски кров овозможува природната светлина да влезе во возилото исто така и да се отвори за да овозможи патниците да уживаат во прекрасниот поглед кон небото и надворешната природа. Покривот одржи соларна-рефлекција која ги пропушта зраците но не дозволува да се создаде премногу топла температура, но по потреба може да се употреби интегралната завеса да ги држи сончевите зраци надвор од вашето возило.

  Панорамски покрив кој се отвара за посветло и пространо чувство

  Вашиот сопатник сака потопла атмосфера а вас ви одговара полафна. Решение? Двозноска Електронска Автоматска контрола на температурата (DEATC) Оваа опција ви дозволува да местите температура до 4°C разлика меѓу вашата зона и сопатничката. 

 • Удобност

  Отварање и затварање на вратата од багажниот простор без раце

  Овој систем е исклучително корисен кога рацете ви се полни или зафатени. Едноставно поминете со ногата под задниот браник и вратата од багажниот простор сама ќе се отвори. Системот користи два сензори да препознае кога вашата нога ќе навлезе во нивното електро-магнетно поле. Сигналот е потоа испратен до вашето возило барајќи да се отвори вратата од багажниот простор. Системот функционира само доколку клучот го имате со вас. 

  Лесен влез и стартување без клуч

  Фордовиот KeyFree систем ви овозможува да ја заклучите/отклучите вашата Kuga без да ги извадите клучевите од вашиот џеб. Откако сте во внатрешноста , сеуште нема потреба да го користите вашиот клуч. Едноставно притиснете го Ford Power копчето додека ја имате потиснато педалата за кумплунг (или педалата за сопирање кај автоматски менувач) и моторот ќе стартува. 

  Брисачи кои автоматски се приспособуваат на дождот

  Брисачите со сензор за дожд автоматски се вклучуваат кога ќе детектираат влага на ветробранското стакло, потоа ја прилагодуваат брзината на чистење зависно од интензитетот на дождот. Дури може да изберете од шестте нивоа на чуствителност кои одлучуваат колку влага да се наталожи пред да се активираат.  

  Само-заштитувачки електрични крилни ретровизори

  Со цел да се избегне несакана случајна штета, електрично преклопливите надворешни ретровизори автоматски се преклопуваат навнатре кога се паркирате. Вака поставени, ги штитат и интегрираните трепкачи. 

  Quickclear загревано ветробранско стакло

  Едноставно притиснете копче и невидливите греачки елементи во стаклото ќе го расчистат мразот или снегот, за да не мора вие да го чистите. 

  Ford Easy-Fuel, за сигурно полнење гориво

  Ова го прави речиси невозможно да се стави погрешно гориво, бидејќи погрешната млазница нема да може да влезе во отворот за гориво. И поради тоа што овој систем е без капаче вашите раце никогаш нема да бидат валкани или да мирисаат на гориво.  

  Sony DAB аудио систем со USB приклучок

  Покрај перфектниот звук, овој опционален “state-of-the-art” дигитален систем прикажува информации за песната која свири. Некои верзии дури и ги прикажуваат најновите вести. Системот истотака вклучува USB приклучок за да може да поврзете направи без Bluetooth® функционалност. Ова значи дека може да слушате MP3 песни од вашата флеш меморија, iPod или друг MP3 плеер, преку аудио системот.

  Повеќе багажен и складишен простор за сите ваши работи

  Багажниот простор кај новата Kuga е уште поголем и поприлагодлив за да може да собере се што ви е потребно. Адаптибилниот под во багажниот простор може да биде наместен во две положби; или ниско поставен за длабок багажен простор од 492 литри, или високо поставен кој создава рамен товарен простор со капацитет од 1,615 литри кога задните седишта се спуштени. Исто така, постојат многу корисни места за вашите работи низ целото возило, од големи шишиња за вода до помали предмети како вашите наочари за сонце, мобилен телефон и клучеви. 

  Флексибилни седишта за кога ви е потребно повеќе простор

  Задните седишта се преклопуваат рамно, што значи дека може да ја искористите можноста на комплетно рамен под за товарење на поголеми предмети. Задните седишта може да се подесат нанапред и наназад до 10-степени, 6 наназат и 4 нанапред. Тоа значи дека секој патник може да си го постави своето седиште во идеалната положба. 

  Предни светла кои автоматски се вклучуваат кога е потребно

  При слаба светлина, сензорите вградени во новата Kuga го детектираат дефицитот на светлина и автоматски ги вклучуваат предните светла, правејќи го возењето при самрак полесно и побезбедно. Тие истотака автоматски се вклучуваат при влегување во тунел. Автоматските предни светла се достапни како опција со сензор за дожд.

Bookmark & Share