Ford EcoSport

Силен и робустен изглед кој е исполнет со практичност и способност. Атрактивен, внимателно дизајниран и интелигентен дизајн кој е збогатен со мноштво паметни технологии. Свеж, впечатлив и храбар: подгответе се за новиот EcoSport!

Дизајн

Возачко Искуство

За инстантен зафат на променливи терени

Интелигентниот погон на сите четири тркала AWD, непречено може да го дистрибуира распоредот на погонската снага на моторот во зависност од тоа дали возите по влажна, сува или заледена површина. Според потребата, праќа поголема сила во предните или задните тркала. Резултатот е подобро управување и потрошувачка, бидејќи системот на задни тркала се вклучува само во случај на потреба.

Помош при поаѓање на нагорнина

Оваа иновација спречува да се вратите назад кога поаѓате на нагорнина. Откако ќе ја отпуштите сопирачката кога возилото не се движи, технологијата ги спречува тркалата да се движат, зголемувајќи ја контролата дури и кога тргнувате на стрмна нагорнина или кога запирате и тргнувате на лизгави површини.

Технологија која ве предупредува за автомобили кои неможе да ги видите

Системот за информирање на мртва точка (BLIS) може да ви помогне да менувате ленти по безбедно. Тоа е така бидејќи Радар сензорите ги скенираат мртвите точки на двете страни од возилото. И доколку тие детектираат возило кое не можете да го видите, портокалово светло се пали во страничниот ретровизор да ве предупреди.

Полесно движење во рикверц, бидејќи можете да видите што има позади

Столбови, канти, ниски зидови... задната паркинг камера ќе ви покаже се што е позади вас на екранот вграден во централната конзола која се активира автоматски кога ќе ставите во рикверц. Не само што ќе ви помогне да ги видите работите кои инаку би ги пропуштиле, туки и ќе ви помогне да се паркирате преку прикажување виртуелни линии кои ќе ве водат до финалната паркинг позиција во најтесните простори.

Предни светла кои ви овозможуваат подобра прегледност околу свиоците

Ford Динамичните LED предни светла не се само впечатливи, тие се и интелегентни. Наместо конвенционални сијалици користат LED светилки кои проектираат интензивна светлина, природна светлина која е блиска до дневната. Светлата прецизно го следат патот како што вие го вртите управувачот, подобрувајќи ја видливоста и безбедноста. Тие дури и го подесуваат начинот на осветлување, зависно од брзината и условите.

Поставете ја вашата максимална брзина однапред

Опционалниот Ограничувач на Брзина ви дава да поставите максимална брзина за целото патување, однапред. Системот ве предупредува доколку го надминете, или промените случајно, додека се движите по удолница на пример. Направата е исклучително корисна во реони со брзински ограничувања, бидејќи ви остава да се сконцентрирате на патот повеќе отколку цело време да проверувате во брзинометарот.

Преземете ја FordPass апликацијата за да пристапите до повеќе карактеристики

ФордПрес Конект станува уште помоќен откако ќе се поврзе со вашиот паметен телефон преку ФордПас апликацијата. Штом се поврзе, ќе отклучите низа нови иновативни карактеристики. На пример, може да го употребите вашиот телефон за да го лоцирате вашето возило, да го отклучите и да го заклучите, далечински. Може да го мониторирате нивото на гориво, поминатите километри и притисокот на гумите, како и огласување на алармот за состојбата на возилото преку вашиот телефон. Плус, може да го стартувате вашето возило (само доколку е трансмисионо) за да одмрзне, да се откондензира и да се подготви да тргне, кога Вие ќе бидете подготвени. Исто така, може да го програмите вашиот систем од дома, со испраќање на дестинацијата од вашиот телефон до вашето возило.

Перформанси и Ефикасност

Извлечете најмногу од вашиот мотор

Новиот и подобрен 1.0 литарски Форд EcoBoost бензискиот мотор е дизајниран да Ви ја даде сета моќ која ја очекувате од многу поголеми мотори. Форд EcoBoost технологијата носи вешт перформанс, кој е воедно одговoрен и наградувачки. За уште повеќе да биде ефикасен, моторот сега има цилиндерска декативација. Ова го гаси цилиндарот кога барањето за нагло вртење е мало, како на автопат. Кога барањето за нагло вртење се зголемува, цилиндерот повторно стратува, давајќи Ви ја целата потребна моќ.

Нов стандард за дизел мотори

1.5 литарскиот Форд EcoBlue дизел моторот е високо надграден. Турбо наполнетиот мотор дава мерно подобрена ефикасност, перформанс и префинетост. Новиот мотор може да ја подобри ефикасноста на горивото, а воедно е спремен и тивок, како никогаш досега.

Побезбедно возење в град

Несреќите при тргни-застани или спор сообраќај се случуваат сé почесто (особено на фрекфентните градски улици). Active City Stop е дизајниран да Ви помогне да го намалите ударот и во некое случаи, целосно да ги избегнете ваквите ситуации. Ако системот забележи дека колата пред Вас ненадејно успорува, а Вие патувате со брзина под 50 километри на час, автоматски ги активира кочниците.

Новиот 6-брзински менувач го заштедува горивото и ја скратува емисија на издувни гасови

Нов, лесен за менување 6-брзински мануелен менувач сега е достапен; дизајниран и достапен да одговара на новата линија дизелски мотори. Овој прецизен систем помага да се намали емисијата и да се заштеди на трошоците за гориво, додека овозможува по релаксирачко возење. Дополнително, напредната автоматска верзија е прецизно подесена да обезбеди мирно но брзо менување и да даде подобра потрошувачка ефикасност.

Ford PowerShift менувач

По задоволително возеење на помалку гориво Комбинирајќи ги предностите од автоматски со контрола на мануелен менувач, овој шест-степен, со двојна спојка ја однапред селектира следната брзина, како неби губеле воопшто сила кога ќе смените брзина. PowerShift со ултра брзото и лесно менување брзини не само што го прави возењето лесно и повеќе задоволително, исто така штеди бензин и ја редузира емисијата на CO2 споредено со нормален автоматик. Оваа ремек-дело технологија дури и компензира ако се најдете во погрешна брзина. На пример, кога преткнувате, може да спушти брзина за да ви даде снага да забрзате посилно и ви дава контрола за безбедно да поминете.

Рачен менувач како од тркачка патека

Оваа технологија, инспирирана од тркачките патеки, Ви овозможува брзо и лесно менување на брзините. Рачниот менувач е достапен и во новиот EcoSport со автоматски пренос за рачно да може менувате брзини долку сакате возачко искуство со повеќе стимули. Бидејќи менувачот е сместен на самиот волан, може поефикасно да менувате брзини при вртење во кривина.

Интелегентен инфо систем кој ви помага да возите по ефикасно

Иновативниот Ford Eco Mode систем континуирано ги оценува ефектите на возачкото однесување на вашата потрошувачка. Системот ја вчитува вашата брзина, промента на брзините, сопирањето и нивоата на исчекување, плус пропорцаијата на кратките и долгите патувања. Интелегентниот софтвер ве советува како да ја подобрите економичноста на потрошувачката на бензин, според уникатниот стил на возење.

Борд компјутерот овозможува корисни информации за вашето патување

Ова ви дава важни информации за вашата километража, потрошувачката , брзината и надворешната воздушна температура. Вклучува исто така `оддалеченост до празен резервоар`: грубо колку можете да поминете со останатото гориво во резервоарот. Ова е од исклучителна важност на долги патувања или надвор некаде во дивината.

Комфорт и Погодност

Возете без раце со SYNC 3

Форд SYNC 3 е уметнички систем кој овозможува да останете поврзани и да го контролирате вашиот телефон, музика и навигацискиот систем со природнии гласовни команди. Може дури и да повикате листа на локални ресторани, само велејќи „гладен сум“. Возилото може да ги прочита вашите СМС пораки, исто така. Екранот со допир во боја овозможува гестикулации за притискање и менување на интиутивната навигација. SYNC 3, исто така, ги поврзува Apple CarPlay и Android Auto, а со AppLink, може да пристапите до некои од најомилените апликации за паметни телефони.

Откриј уште многу опции

ФордПрес апликацијата Ви дава пристап до додатни SYNC 3 карактеристики. Ова вклучува селектирање на аспекти од интерес на вашата моментална локација и пренасочување на вашата дестинација. ФордПрес може автоматски да ги испрати овие локации до вашиот SYNC 3 навигациски систем, употребувајќи го AppLink, карактеристика која овозможува да ги контролирате апликациите на вашиот паметен телефон преку SYNC 3 интерфејсот. Исто така може да барате бензински пумпи по бренд или по оценка на гориво, а потоа да ја споредите цената. Освен тоа, може да пребарате дали има слободни паркинг места, да проверите колку чинат, кога отвораат и каков е нивниот рејтинг.

Вашата омилена музика, која е намената да се слушне

Без разлика на вашиот вкус за музика, таа заслужува да звучи како што ја изведува изведувачот. Токму тоа може да го очекувате од најновиот EcoSprot. Зошто? Бидејќи е овозможено со B and O PLAY. 677 ватниот аудио систем со премиум ниво, кој овозможува богат, моќен звук преку 10 звучници и дополнителни наместени буфер и суббуфер. Оваа напредна технологија е специфично дизајнирана, развиена и тунирана за EcoSport од страна на специјалистите за акустика на B and O PLAY. Значи, пуштете ја и уживајте во вашите омилени бендови и песни во салата за концерт, односно кабината на вашиот автомобил.

Ретровизори кои сами се заштитуваат

Лесно е да ги оштетите страничните ретровизори кога возите во тесни простори, или паркирате во тесни улички. Опционалните преклопувачки ретровизори можат да ви помогнат да се избегне тоа со преклопување на внатре со едно притискање на копче. И бидејќи тие се загревани, можете да тргнете веднаш и побезбедно кога времето е ладно.

Седишта и управувач кои ве загреваат

Грејачи на предните седишта за возачот и совозачот се достапни како опција. Постојат три различни нивоа на топлина; лесно можете да ги одберете со притискање на копче кое ги контролира левото и десното седиште, а црвеното светло прикажува кое ниво на топлина сте го одбрале. Без разлика дали е ледено утро, ладен ден или ноќ во која сé замрзнува, загреаниот управувач, исто така, гарантира дека ќе ги загрете рацете подобро отколку со пар ракавици.

Уживајте во пријатната температура

Системот за Електронска Автоматска Контрола на Температурата Ви нуди контрола на климатизацијата, што дополнително го подобрува вашето искуство и Ви овозможува да ја поставите перфектната температура.

Нема клучеви - нема проблеми

Пријдете му на Вашиот автомобил и Ford KeyFree системот ќе го почувствува присуството на Вашиот клуч и, кога ќе седнете, нема потреба од клуч за стартување на моторот. Само притиснете на педалата за кумплунг, притиснете го копчето за стартување на моторот Ford Power и моторот "оживува".

Quickclear загревано ветробранско стакло

Едноставно притиснете копче и невидливите греачки елементи во стаклото ќе го расчистат мразот или снегот, за да не мора вие да го чистите.

Панорамски покрив кој се отвара за посветло и пространо чувство

Панорамскиот кров овозможува природната светлина да влезе во возилото исто така и да се отвори за да овозможи патниците да уживаат во прекрасниот поглед кон небото и надворешната природа. Покривот одржи соларна-рефлекција која ги пропушта зраците но не дозволува да се создаде премногу топла температура, но по потреба може да се употреби интегралната завеса да ги држи сончевите зраци надвор од вашето возило.

Напреден систем за подобра контрола на кочењето

Анти-блокирачки систем за сопирање (ABS) и електронско распределување на силата на сопирање (EBD) се комбинирани да ви обезбедат поконтролирано сопирање. Помошта при сопирање во итни ситуации, исто така, им помага на Вашите кочници да бидат поефикасни во вонредни ситуации. Тие работат чувствувајќи ја количината на притисок кој сте го примениле на педалата и автоматски го зголемуваат, доколку е потребно.

Систем за следење на притисокот во гумите (TPMS)

Системот доаѓа заедно со сензори на секое тркало коишто постојано го проверуваат притисокот во гумите, обезбедуваат точни податоци за притисокот и ве предупредуваат пред некое губење на притисок да стане проблем.

Самодоверба во незгодни услови

Стандардната контрола на електронска стабилност (ESC) опфаќа повеќе технологии кои се направени за да ви овозможат поголема контрола над возилото и поголема безбедност. На пример, сензорите постојано ја следат брзината на секое тркало посебно, стапката на скршнување на возилото (аголот и насоката) и аголот на вртење. Ако треба нагло да свртите налево или надесно, на пример за да избегнете пречка, ESC прецизно ја балансира моќноста за сопирање меѓу секое од тркалата, а може и да ја намали моќноста на моторот. Тоа помага да се избегне преголемото или премалото свртување, а возилото е постабилно и полесно за контролирање. ESC и контролата на триењето можат да го намалат и ризикот од пролизгување на влажни или замрзнати подлоги.

Максимум држење на патот со минимален напор

Нашиот напреден систем за Контрола на влечењето (TCS) го елиминира непотребното вртење на тркалата во место и ви го дава најдоброто можно држење на патот, перформанси и стабилност, токму тогаш кога ви е најпотребно. Системот константно ја набљудува и ја прилагодува моќта која е испорачана до индивидуалните тркала на возилото обезбедувајќи максимален контакт и држење на патот кога забрзувате.