НОВАТА FORD FIESTA

You have not enabled functionality cookies. You can watch youtube video here. Delete your cookies to enable this function. Additional help can be found in the cookie policy.

Опуштање и освежување

Кога веќе паметната технологија беспрекорно работи во Вашата куќа, тогаш би требало истото да го прави и во Вашиот автомобил. Затоа, потполно новата Ford Fiesta е опремена со SYNC 3 системот (во верзиите Zetec и нагоре) за да го олесни живеењето, со системот B&O PLAY (опција) кој го прави животот позабавен и панорамскиот кров кој може да се отвори за да го направи секое возење уште попријатно. Подгответе се да го откриете ова и уште повеќе – во простор така уреден да Ви овозможи целосна удобност и практичност која ја посакувате.

Уживајте во перформансите. Радувајте се на економичноста

Зошто би морале да бирате помеѓу стимулирачки перформанси и економичност која заштедува пари? Со потполно новата Ford Fiesta можете да имате сé. Под ваша команда е 1,0-литарски Ford EcoBoost бензински мотор, петкратен носител на титулата Меѓународен мотор на годината (International Engine of the Year). Автоматскиот систем Start-Stop Ви помага да заштедите гориво секој пат кога ќе застанете на семафор. И софистицираната динамика на возењето и прецизното ракување овозможуваат надградено, бескромпромисно искуство во возењето.

Вашата безбедност и сигурност се приоритет

Вашата безбедност и сигурност се приоритет Потполно новата Ford Fiesta нуди низа на напредни технологии осмислени да ве заштитат Вас, Вашите сопатници и Вашето возило во случај на несреќа. Клучните функции вклучуваат помош пред судир (Pre-Collision Assist) и Заштитници на рабовите на вратите (Door Edge Protectors). Исто така, постојат и голем број други системи, од кои некои се првенствено направени за да спречат несреќа.

Возачко Искуство

Технологијата секогаш треба да има намена. А кога ќе ја стартувате потполно новата Ford Fiesta, Вие оживувате низа интелигентни функции и системи. На пример, активна помош при паркирање (Active Park Assist), прилагодлив темпомат (Adaptive Cruise Control), помош при одржување правец (Lane Keeping Aid), препознавање на сообраќајни знаци... Подгответе се да доживеете технологија толку паметна и толку корисна што ќе се запрашате како досега сте возеле без неа.

Напреден систем кој ќе Ви помогне да останете во својата лента

Системот за држење на правец користи камера со поглед напред за да открие дали ненамерно излегувате од лентата. Lane Keeping Alert Ве предупредува со вибрации на воланот и прикажува визуелни предупредувања. Доколку бавно реагирате или не одговорите, Lane Keeping Alert може да Ви асистира со вртење на воланот за да Ви помогне безбедно да се вратите во десната лента. Технологијата е смислена за патишта со повеќе ленти (како што се автопатиштата), така што автоматски ќе се деактивира на брзина под 65 km/h или може рачно да се исклучи.

Ги гледа патните знаци кои може сте ги пропуштиле

Независно дали се знаци од страна на патот или над него, трајни или привремени, системот за препознавање на сообраќајни знаци може да ги идентификува. На инструмент таблата се појавува икона од брзината или знакот за престројување и секој пат кога ќе внесете нов лимит.

Ви помага да гледате, без да ги заслепите другите

Корисен помошник за ноќно возење, системот Auto High Beam привремено ги намалува високите светла кога ќе открие возило кое надоаѓа или возило пред Вас, со што спречува да ги заслепите другите возачи. Потоа автоматски ги враќа високите светла, овозможувајќи Ви максимална видливост.

Серво асистенција во управувачот која одговара на секоја ситуација

Електро – серво асистенцијата во управувачот (EPAS) автоматски се подесува според брзината и условите за возење. При ниски брзини системот го прави вртењето полесно, со подобрување на маневрирањето. При високи брзини, кога Ви е потребна поголема контрола, се грижи за "цврсто" управување. EPAS воедно ги зема во предвид и ветровите и другите услови за возење, додека активната контрола ја намалува секоја непосакувана вибрација на управувачот.

Перформанси и ефикасност

Зошто би морале да бирате помеѓу стимулирачки перформанси и економичност која заштедува пари? Со потполно новата Ford Fiesta можете да имате сé. Под ваша команда е 1,0-литарски Ford EcoBoost бензински мотор, петкратен носител на титулата Меѓународен мотор на годината (International Engine of the Year). Автоматскиот систем Start-Stop Ви помага да заштедите гориво секој пат кога ќе застанете на семафор. И софистицираната динамика на возењето и прецизното ракување овозможуваат надградено, бескромпромисно искуство во возењето.

Поголема сила. Поголема економичност. Поголемо уживање

Револуционерниот 1,0-литарски трицилиндричен Ford EcoBoost бензински мотор Ви дава сила која би ја очекувале од конвенционален 1,6-литарски мотор, но постигнува поекономична потрошувачка на гориво и пониска емисија на CO2, 97 g/km. Двојна победа! Исто така, можете да одберете 1,1-литарски TiVCT мотор кој Ви дава до 85кс, со што емисијата се намалува на само 82 g/km.

Дизел моќност

Преферирате дизел? Тогаш одлучете се за 1,5-литарски TDCi мотор дава 85кс и постигнува штедлива економичност од 2,66 l/100 km (во комбиниран циклус) со емисија на CO2 од само 82 g/km во верзија со три врати и 3,3 l/100 km со емисија од само 84 g/km во верзија со пет врати. Ако сакате уште повеќе сила и економичност, моторот со 120кс Ви овозможува потрошувачка од 2,66 l/100 km (во комбиниран циклус) и емисија на CO2 од 89 g/km.

Потрошете помалку гориво со системот Auto Start-Stop

Кога стоите на семафор или Вашата Fiesta се движи во колона, оваа технологија може автоматски да го исклучи моторот, но сепак да овозможува снабдување со струја на основната опрема како предните светла, клима уредот и Ford SYNC 3 системот. Кога сте подготвени да тргнете, само притиснете ја педалата за кумплунг или гас на верзиите со автоматски менувач и моторот повторно почнува да работи. Auto Start-Stop е особено економичен во град, каде може да ја намали потрошувачката на гориво до 10% (урбан циклус).

Економичност со притискање на копче

Генијалната функција на новата Ford Fiesta е Eco Button. Притиснете за да го уклучите, а со системот и подесувањата, прилагодете го за да заштедите гориво. На пример, може да се намали брзината на забрзување, бројот на вртежи на моторот во лер, како и брзината на вентилаторот на клима уредот. Во комбинација, сите овие мали ставки може да направат голема разлика.

Комфорт и удобност

Кога веќе паметната технологија беспрекорно работи во Вашата куќа, тогаш би требало истото да го прави и во Вашиот автомобил. Затоа, потполно новата Ford Fiesta е опремена со SYNC 3 системот (во верзиите Zetec и нагоре) за да го олесни живеењето, со системот B&O PLAY (опција) кој го прави животот позабавен и панорамскиот кров кој може да се отвори за да го направи секое возење уште попријатно. Подгответе се да го откриете ова и уште повеќе – во простор така уреден да Ви овозможи целосна удобност и практичност која ја посакувате.

Вашата омилена музика – онака како би требало да се слушне

Каков и да е Вашиот музички вкус, заслужува звук каков што го замислил уметникот. И токму тоа можете да го очекувате од својата нова Fiesta. Зошто? Затоа што е достапна со B&O PLAY системот. Овој врвен аудио систем од 675 W дава богат и моќен звук преку 10 звучници, вуфер и субвуфер. Оваа напредна технологија е специјално смислена, развиена и фино подесена за Fiesta од страна на специјалист – акустичар за B&O PLAY. Затоа уклучете го и уживајте во омилените бендови и песни – во концертната сала во која се претвара кабината на Вашиот автомобил.

Беспрекорна технологија која можете да ја контролирате со гласот

Ford SYNC 3 е најсовремен систем кој Ви овозможува да останате поврзани и да го контролирате својот телефон, музика и навигациски систем со интуитивните гласовни команди или 8" екран во боја осетлив на допир. Се поврзува со Apple CarPlay и Android Auto, а со Applink можете да си дозволите некоја од омилените апликации за паметни телефони, вклучувајќи и Spotify. Live Traffic, исто така, Ви помага да избегнете гужви во сообраќајот. Дури можете да се јавите на листа на локални ресторани само со изговарање на "Јас сум гладен" или да пристапите до водичот Michelin - како би Ви помогнал да изберете и резервирате место.

За разлика од останатите мали автомобили со нејзината величина, оваа Fiesta доаѓа со опција за луксузен дводелен стаклен панорамски покрив. Тој се отвара или лизга наназад преку задниот дел на покривот – за да се направи лесен и воздушен внатрешен простор. Додека покривот овозможува природното светло да навлезе во внатрешноста, соларните рефлекторски стакла ја зачувуваат ладовината и Ве штитат од UV зрачења. Со притискање на тастерот, електрично управуваната кровна "ролетна" Ви овозможува да го покриете или откриете покривот.

Простор за испружање на Вашите нозе

Со паметно искористениот простор, Fiesta Ви дава доволно простор за нозете и напред и позади – повеќе од било кога претходно. И затоа што задните седишта имаат издолжени тенки наслони, Вашите патници имаат поголема удобност.

Седишта и управувач кои ве загреваат

Грејачи на предните седишта за возачот и совозачот се достапни како опција. Постојат три различни нивоа на топлина; лесно можете да ги одберете со притискање на копче кое ги контролира левото и десното седиште, а црвеното светло прикажува кое ниво на топлина сте го одбрале. Без разлика дали е ледено утро, ладен ден или ноќ во која сé замрзнува, загреаниот управувач, исто така, гарантира дека ќе ги загрете рацете подобро отколку со пар ракавици.

Нема клучеви - нема проблеми

Пријдете му на Вашиот автомобил и Ford KeyFree системот ќе го почувствува присуството на Вашиот клуч и, кога ќе седнете, нема потреба од клуч за стартување на моторот. Само притиснете на педалата за кумплунг, притиснете го копчето за стартување на моторот Ford Power и моторот "оживува".

Безбедност и сигурност

Потполно новата Ford Fiesta нуди низа на напредни технологии осмислени да ве заштитат Вас, Вашите сопатници и Вашето возило во случај на несреќа. Клучните функции вклучуваат помош пред судир (Pre-Collision Assist) и Заштитници на рабовите на вратите (Door Edge Protectors). Исто така, постојат и голем број други системи, од кои некои се првенствено направени за да спречат несреќа.

Систем кој може да помогне во заштита на пешаци

Помошта при судар со детекција на пешаци открива возила и пешаци до 130 метри нанапред, или оние кои може да го пресечат патот на возилото и предпредува за нивното присуство. Ако не одговорите, системот автоматски ја користи кочницата. Оваа технологија е смислена да помогне во намалување на последиците од несреќа или целосно да ги избегне. И да, функционира не само при брзина од 50 km/h, туку и навечер.

Воздушни перничиња за Ваша заштита од сите агли

Покрај воздушните перничиња за возачот и совозачот, страничните воздушни перничиња пружаат заштита на градниот кош, а направени се да го насочат возачот подалеку од зоната на сударот. Исто така, во можност се да ја подигнат раката на патникот обезбедувајќи поголем простор помеѓу него и структурата која упаѓа. Воздушните завеси овозможуваат максимална покриеност, а потпирачите за глава пружаат заштита од удар од позади. Со предните и задните безбедносни појаси со предзатегачи и граничници за оптоварување, со потсетник за безбедносен појас, Fiesta помага Вашата безбедност да се стави на прво место.

Безбедност на високо ниво

Со двојна блокада, вратата не може да се отвори од внатрешна страна, дури и ако обидот за влез е направен со кршење на страничното стакло. За да ја активирате двојната блокада, сé што треба да направите е да притиснете два пати на копчето "заклучи" на привезокот за клучот. Безбедносниот систем Thatcham категорија 1 е вграден на верзијата Zetec и нагоре како стандардна опрема и вклучува периметарски аларм и двојна блокада.

Напреден систем за подобра контрола на кочењето

Анти-блокирачки систем за сопирање (ABS) и електронско распределување на силата на сопирање (EBD) се комбинирани да ви обезбедат поконтролирано сопирање. Помошта при сопирање во итни ситуации, исто така, им помага на Вашите кочници да бидат поефикасни во вонредни ситуации. Тие работат чувствувајќи ја количината на притисок кој сте го примениле на педалата и автоматски го зголемуваат, доколку е потребно.

Безбедно ја одржува Вашата приколка во линија

Контролата на занесување на приколката открива поместување на правецот на приколката и ја намалува брзината на Вашето возило за да го реши проблемот, со што го контролира влечењето. Системот го успорува возилото со намалување на вртежите на моторот и постепено зголемување на притисокот на кочењена сите тркала.

Предупредување од позади при остро кочење

Ако морате остро да закочите во итни случаи, сигналните светла (четири трепкачи) се вклучуваат автоматски за да ги предупредите останатите возачи и учесници во сообраќајот. Светлото за кочници, исто така, трепери, предупредувајќи ги возилата позади Вас за одредена потенцијално опасна ситуација.