ДОСТАПЕН ВО МАКЕДОНИЈА НОВИОТ FORD EXPLORER

Новиот Ford Explorer носи пресвртница во извонредноста во SUV сегментот. Екстериерот нуди елегантен и доминантен изглед истовремено, додека внатрешната кабина нуди удобно возење на седум лица, овозможувајки голем багажен простор истовремено. Plug-in хибридниот погон во комбинација со интелигентниот систем за погон на сите тркала обезбедува моќ со исклучително ниво на ефикасност. Со дополнителните функции и паметни технологии Ford Explorer е дизајниран да ве внесе во светот на удобноста и стилот.

Извонредно дизајниран

Сместете се во кабината на новиот Ford Explorer и опкружете се со низа најсовремени технологии. Со напреден систем за управување на теренот, можете да ги прилагодите перформансите за градски патишта, планински патеки и се помеѓу. Активирајте ја адаптивната контрола на патување со функцијатa Stop&Go и опуштете се во долгите патувања. Изберете помеѓу електричниот, бензинскиот или хибридниот погон кој ги комбинира двата света. Сите системи работат беспрекорно и обезбедуваат совршено возачко искуство секогаш кога ќе седнете зад воланот.

Подобар начин на патување

Секоја точка на контролната табла. Секој конец на кожните седишта. Секој материјал употребен во кабината. Ниту еден детал во дизајнот на прекрасната и разновидна внатрешност на новиот Explorer не е препуштен на случајност. Врвниот B&O звучен систем, 10,1” екран осетлив на допир, функционалниот FordPass Connect модем и голем број други технолошки решенија ќе направат да побарате изговор за да може да седнете позади воланот.

Изведба на перформансите без напор

Новиот Ford Explorer е елегантен спој на робустен капацитет со софистицирани хибридни перформанси. Прецизно дизајнираниот Plug-in хибриден систем во комбинација со 3.0 литарскиот V6 EcoBoost бензински мотор ви помага да го освоите светот полесно од било кога. Напредниот 10 брзински автоматски менувач со копче кое се врти на менувачот гарантира дека секогаш се движите со вистинска брзина во вистинско време. Ова е SUV специјално дизајниран да овозможи динамика на возење, исклучителна контрола и неспоредливо управување на патиштата.

Паметна технологија која се грижи за безбедноста

Новиот Ford Explorer доаѓа со низа напредни технологии дизајнирани да ја максимизираат вашата како и безбедноста на вашето семејство и другите учесници во сообраќајот. Системот за детекција на пешаци, и системот за контрола на стабилноста на возилото како и системот за сопирање активно помагаат во спречување на несреќи.

Создаден за авантури

Новиот Ford Explorer е заснован на дизајн на кој можете целосно да се препуштите. Има простор за до седум лица а со спуштени седишта има до 2.274 литри товарен простор. Со вртежен момент од 800 Nm може да влечете до 2.500 kg без никакви грижи. Без разлика дали планирате викенд во природа или подолго патување со вашето семејство секогаш ќе имате доволно простор.

Системот Ford Co-Pilot360 комбинира различни технологии како би го направил вашето искуство попријатно и поудобно од било кога. Интелигентиот активен темпомат вклучува и препознавање на сообраќајни знаци и овозможува да ја изберете брзината на возењето и растојанието помеѓу вас и возилото пред вас, и потоа да се одржува автоматски. Системот за препознавање сообраќајни знаци автоматски ја прилагодува максималната брзина. Во комбинација системот за помош во метеж, Stop&Go, Ford Explorer Plug-in-hybrid може да сопре целосно доколку се јави потреба за тоа. Кога движењето во сообраќајот ќе продолжи системот автоматски забрзува до претходно избраната брзина и растојание помеѓу возилата. Така и покрај полниот сообраќај вие ќе пристигнете на посакуваната дестинација чувствувајќи се пријатно и опуштено.

Совладајте ги сите терени

Низ градски улици или пак непристапен терен – Ford Explorer Plug-in-Hybrid ви нуди максимална контрола во секакви временски услови и на сите патишта. Изберете еден од седумте режими на возење за оптимално да ги приспособите перформансите на возилото во однос на моменталните услови на околината. Системот ја менува чувствителноста на забрзувањето управувањето и амортизацијата и во исто време заедно со електронскиот програм за стабилност (ESP) и контрола на спуштање по надолнина обезбедуваат возење во било која средина.

Доверлив во секакви услови

Интелигентниот погон на четири тркала (AWD) обезбедува уште подинамично искуство во возењето со подобрена тракција на широк спектар на површини. Со постојано следење на условите за возење и оптимален пренос на вртежниот момент, силата се распределува помеѓу предната и задната оска во зависност од условите. Кога погонот на четири тркала повеќе не е потребен, системот автоматски се префрла на погон на предните тркала како би заштедил повеќе енергија и гориво.

Ве следи вас и околината

Системот за следење сообраќајни знаци автоматски ги открива знаците за престигнување и ограничување на брзината, и истите ги прикажува на патниот компјутер. На овој начин системот ви помага да внимавате на важни предупредувања кои можеби не сте ги забележале. Доколку ги надминете ограничувањата на брзината екранот на патниот компјутер ве предупредува. Дополнително интелигентната активна контрола на патувањето користи податоци од системот за препознавање сообраќајни знаци. Кога е активиран системот, максималната брзина на возилото автоматски се прилагодува на поставената граница. Ова е посебно корисно доколку често возите по различни типови на патишта.

Разновидна безбедност

За олеснето маневрирање во тешки услови: камерата од 360 степени со Split View технологијата ви помага да добиете подобар преглед на вашата околина. Системот користи четири посебни камери на различни страни на возилото (во хаубата пред моторот, во задната врата и во двата ретровизори). Заедно, тие обезбедуваат преглед на се што ве опкружува и го прикажуваат на систематскиот екран на Ford SYNC 3 со цел полесно одржување на контролата.

Безбедно тргнување на угорнина

Помош при поаѓање на нагорнина привремено го спречува движењето на возилото наназад. Системот го одржува притисокот на сопирачките 2,5 секунди за да имате повеќе време да ја преместите ногата од педалата на сопирачката до педалата за гас. Ова е исто така корисно при стартување на лизгави површини.

Целосна контрола дури и кога возите по надолнина

Функцијата за контролирано спуштање ви помага да возите по стрмни и нерамни површини. Системот ја регулира брзината без притискање на сопирачката или педалата за гас. Работи и напред и назад.

Подобрена видливост во текот на ноќта без да ги заслепувате другите

Кога ќе се стемни, помошта за управување со долгото светло е многу корисна: автоматски го намалува долгото светло ако открие возило на истата лента пред вас или возила кои возат пред вас. Системот ги намалува долгите светла кога има доволно осветлување на патот. Кога патот е повторно чист, помошта автоматски ги вклучува долгите светла за да обезбеди оптимална видливост. Опремен со LED фарови кои импресионираат со прецизно и исклучително силно осветлување. Препознатливо дизајнираните дневни светла, светлата за магла и задните светла користат LED светла.

Секогаш во вистинската насока

Lane Keeping Assist со камерата свртена напред ги препознава ознаките на патот и го тресе воланот за да ве предупреди за ненамерно напуштање лента, доколку претходно не сте користеле трепкач. Ако не одговорите на предупредувањето, Electric Power Assisted Steering (EPAS) ви помага да го насочите возилото назад кон центарот на лентата. Двете асистенции работат кога брзината на возилото надминува 65 км/ч.

Задржете ја контролата

Дигиталната инструмент табла во Ford Explorer веднаш предизвикува восхит. Софистицираниот 12,3-инчен LCD екран во боја (дијагонала од 31,2 цм) ја следи заобленоста на контролната табла и на тој начин е исклучително хармонично интегриран во внатрешноста на возилото. Информациите се прикажуваат со висока резолуција со интуитивни симболи кои се лесни за читање, а приказите може да се приспособат. Можете да повикувате и да составувате различни прикази, динамична графика и пораки, вклучувајќи го поминатото растојание, количината на гориво и нивото на полнење на батеријата. Во зависност од тоа кој од седумте режими на возење е избран, анимираната 3D графика прикажува различни информации за вашето возило.

Огледала на кои не им недостасува ништо

Системот за следење на мртва точка ви помага да забележите возила и предмети во слабо видливи точки и ве предупредува за опасност. За откривање користи радарски сензори од двете страни на возилото. Сигналот во соодветниот надворешен ретровизор ве предупредува за приближувањето на возилото одзади и на тој начин помага да се спречат судири во случај на ненадејна промена на лентата.

Го спречува најлошото

Помош за избегнување е активна помош при управувањето која помага да се спречат сериозни несреќи во одредени ситуации во зависност од брзината на избегнување на препрека. Доколку се случи таков настан и возачот импулсивно укаже на избегнување лево или десно, системот повторно ја пресметува рутата на маневарот за избегнување во дел од секундата и му помага на возачот истото да го изведе оптимално.

Луксузен премиум кожен тапацир (централно седиште и странична потпора) со црвени шевови, ексклузивни дизајнерски елементи и софистицирана изработка - секој детал во Ford Explorer со plug-in хибриден погон ја одразува ексклузивноста. Тука спаѓаат нарачаниот звучен систем B&O од реномираниот бренд Bang & Olufsen, 12,3-инчната дигитална табла со инструменти (31,2 цм дијагонала) и искуството во возењето обезбедено од FordPass Connect4.

Напредно ниво на комуникација

Ford SYNC 3 е следниот еволутивен чекор на нашиот успешен систем за комуникација и забава. Тоа го прави уште полесно користењето на различните функции на вашето возило. На овој начин, Ford SYNC ви овозможува да остварувате удобни повици без раце, да репродуцирате и да добивате одговори на примени СМС пораки. Звучниот систем и опционалната навигација може да се ракуваат со изговорени команди или преку екран на допир од 10,1 инчи (25,7 см). Покрај функцијата AppLink за дополнителна употребливост и многу решенија, Ford SYNC 3 се поврзува и со Apple CarPlay и Android Auto.

Поврзани со светот повеќе од било кога

Модемот FordPass Connect4 нуди голем број иновативни придобивки, вклучително и 4G LTE Wi-Fi hotspot за до десет уреди и ажурирани информации за сообраќајот што се пренесуваат директно до вашиот Ford навигациски систем. Ако го поврзете FordPass Connect со вашиот паметен телефон преку апликацијата FordPass, можете да користите уште поиновативни функции. На пример, можете да го најдете вашето возило, да го отклучите од далечина и да го заклучите, па дури и да го запалите моторот. Дополнително, на екранот на паметниот телефон се достапни важни информации, како што се резервоарот за гориво, поминатото растојание, притисокот во гумите или прикажаните предупредувања доколку треба да го сервисирате возилото. Се разбира, ова ја вклучува и состојбата на полнење на батеријата и избраните поставки за полнење. На овој начин, секогаш имате преглед на најважните информации поврзани со вашиот Ford Explorer со plug-in хибриден погон.

Користете ја апликацијата и најдете ја наблиската станица за полнење

Сакате да го полните вашиот Explorer со plug-in хибриден погон во движење? Ништо полесно. Со вашиот паметен телефон, можете да ги видите решенијата за полнење што ги нуди NewMotion, најголемата европска мрежа на јавни станици за полнење. На овој начин едноставно ќе ја пронајдете најблиската станица за полнење, нејзината локација ќе ја префрлите на навигацискиот систем кој ќе ве води до неа, а по полнењето ќе ја подмирите сметката со апликацијата. Тоа е се.

Побрзо полнење дома

Дали сакате да го полните вашето хибридно возило што е можно побрзо и полесно кога е паркирано пред вашиот дом? Изберете домашна станица за полнење Ford Connected Wallbox која обезбедува максимално брзо полнење на батериите на возилата како што е вашиот Ford Explorer Plug-in-Hybrid. Партнерите на Ford ќе пружат професионална помош при инсталирање и пуштање во употреба моќна станица за полнење Ford Connected Wallbox во вашето домаќинство.

Супериорен звук со B&O систем

Без оглед на вашиот вкус за музика, таа треба да звучи така како што замислил нејзиниот автор или изведувач. И токму тоа можете да го очекувате во plug-in хибрид на Ford Explorer со прилагодениот звучен систем B&O на Bang & Olufsen. Овој најсовремен систем со 14 звучници со вкупна моќност од 980 вати е дизајниран и фино подесен од експерти за звук B&O специјално за употреба во Explorer со приклучен хибриден погон. Затоа зголемете ја јачината на звукот и уживајте во музиката на вашите омилени уметници во вашата концертна сала.

Сите ваши уреди се згрижени

Со безжичен индуктивен полнач во централната конзола, вашиот хибриден plug-in Ford Explorer секогаш ќе биде наполнет и подготвен за употреба - уште еден одличен пример за разгалување со целосна просторност, и удобност во уредната внатрешност на вашето возило.

Замавнете со ногата и отворете го багажникот

Кога имате полни раце работа, задната врата управувана со сензор го прави многу полесен за користење. Доволно е едноставно замавнување на стапалото под задниот браник и задната врата ќе се отвора или затвора со помош на струја. Движењето на задната врата може да се запре во секое време, а движењето автоматски се прекинува доколку системот открие пречка.

Панорамски прозорец за прекрасен поглед

Електрично прилагодливиот панорамски прозорец на покривот ви дава чувство на директна поврзаност со околината. Прозорецот на покривот над првиот и вториот ред на седишта ја преплавува внатрешноста со природна светлина, но кога ќе го отворите, ве разгалува свеж воздух. Во исто време „Solar-Reflect“ слојот ја рефлектира топлината со рефлексија на сончевите зраци. Ова ја одржува внатрешноста пријатно ладна дури и со затворен прозорец на покривот. Електрично прилагодливиот штитник за сонце обезбедува дополнителна заштита од сонце и несакани глетки.

Притиснете го копчето и затегнете ја рачната сопирачка

Примената на рачната сопирачка е минато. Електричната сопирачка за паркирање ви овозможува да ги заклучите тркалата со притискање на копче за безбедно паркирање на возилото.

Надворешни ретровизори кои се грижат за сопствената заштита

За заштита од оштетување во тесни паркинг места, страничните ретровизори автоматски се затвораат откако ќе го заклучите возилото. Можете електрично да ги менувате страничните ретровизори со притискање на копче додека возите или маневрирате. Дополнително, надворешните ретровизори на Ford Explorer со plug-in хибриден погон се електрично загреани за да можете да тргнете побрзо и побезбедно во зимските утра.

Згрејте се во студените денови

Греењето на седиштата не е достапно само за возачот и совозачот, туку и за патниците на седиштата од вториот ред. Во комбинација со греењето на воланот ве очекува пријатно чувство и во ледените студени денови.

Ford Explorer plug-in хибрид-от комбинира неверојатни перформанси со електрифицирана хибридна технологија. Моќниот 3,0-литарски EcoBoost бензински мотор во комбинација со електричниот мотор развива вкупна моќност од дури 336 kW (457 КС) и истовремено изненадува со умерената потрошувачка на гориво и ниските емисии на CO2. За удобно електронско управување на напредниот 10-брзински автоматски менувач, можете да го користите ротирачкиот прекинувач и да го изберете соодветниот менувач со едноставно вртење.

Чисто, тивко, моќно

Идеален за градски сообраќај, како и потешки терени - напредната технологија со plug-in хибриден погон Ford Explorer комбинира електричен мотор и моќен 3,0-литарски бензински мотор EcoBoost. Резултатот е комбинирана системска моќност од 336 kW (457 КС) со изненадувачки ниска потрошувачка на гориво и ниски емисии на CO2. Со четири режими на електрично возење, можете сами да одлучите дали да користите електричен погон (EV Now), бензински мотор (EV Later) или комбинација од двата погони (EV Auto). Можете исто така да го користите бензинскиот мотор за полнење на литиум-јонска батерија (EV Charge). Ова ви овозможува да го прилагодите капацитетот на моменталниот терен и да возите чисто, тивко и многу удобно во градот.

Исклучителна ефикасност на електричниот мотор

Со целосно наполнета батерија, Ford Explorer Plug-in-Hybrid може да вози до 42 километри со еден електричен погон. Ова ви овозможува да поминете пократки растојанија, како на пример превоз на деца до и од училиште или купување во трговскиот центар, без никакви емисии. За максимална ефикасност, системот дополнително користи регенеративно сопирање и енергијата на бензинскиот мотор EcoBoost за да го зголеми целосно електричниот опсег додека возите.

Лесно полнење на секој чекор

За да го наполните вашиот Ford Explorer со приклучен хибриден погон преку ноќ, можете лесно да го приклучите во штекер дома со вклучениот кабел. Може да изберете и да инсталирате домашна станица за полнење Ford Connected Wallbox, која може да ја полни батеријата за околу 3,5 часа. Секако, можете да користите и јавни полначи за полнење. Додека работиме со најголемата европска јавна мрежа за полнење NewMotion, можете лесно да ја пронајдете најблиската опција за полнење со апликацијата на вашиот паметен телефон.

Практично и елегантно менување

Ford Explorer Plug-in-Hybrid е опремен со ротационен прекинувач кој ви дава целосна контрола над напредниот 10-брзински автоматски менувач - менувачот лесно се избира со вртење на прекинувачот. Бидејќи повеќе ја нема вообичаената рачка на менувачот, достапен е дополнителен простор, што придонесува за чиста и модерна естетика на ентериерот.

Спортско менување

Стандардните рачки на менувачот на воланот обезбедуваат уште поголема удобност при возењето. Тие ви даваат максимална контрола и го прават возењето уште позабавно.

За уште поефикасно и попријатно возење

Подвижните летви на активната маска го прилагодуваат снабдувањето со воздух за ладење и неговиот проток низ радијаторот во моторниот простор. Кога возите побавно, отворените сечила дозволуваат протокот на воздух да тече во моторниот простор и да го лади. При поголеми брзини, летвите се затвораат, обезбедувајќи оптимална аеродинамика и помала потрошувачка на гориво.

Намалени емисии за почист воздух

Со скромни емисии на CO2 од само 66 g/km (според NEDC), Ford Explorer Plug-in-Hybrid ги исполнува строгите барања на стандардот Euro 6d-ISC-FCM. Така, моторот не само што импресионира со перформансите, туку и воодушевува со малата потрошувачка на гориво и пониските трошоци.

Ford Explorer Plug-in-Hybrid е опремен со иновативни технологии кои ви обезбедуваат вам и на вашите патници и на другите учесници во сообраќајот поголема безбедност. Заштитата се обезбедува, со помош на системот за избегнување судир со откривање на пешаци и велосипедисти, заштита при превртување и помош при избегнување. Овие системи можат да дадат значаен придонес во намалувањето на ризикот од несреќи за да бидете безбедни на патот насекаде.

Потрошувачка на гориво: 2,9 l / 100 km (комбинирана); потрошувачка на електрична енергија: 20,53 kWh / 100 km (комбинирана); Емисии на CO2: 66 g / km (комбинирана)

Ја одржува насоката на приколката

Стабилизирањето на приколката го детектира неговото осцилирање и контролирано го забавува возилото додека приколката не се смири. За таа цел, системот го намалува вртежниот момент на моторот и полека ги сопира соодветните тркала. Ова го прави влечењето на приколката уште поконтролирано и побезбедно.

Паметно избегнување судир

Помошта за избегнување судир го детектира ризикот од судир со други возила, пешаци и велосипедисти и во зависност од разликата во брзината, карактеристиките на патот и возилото пред вас, активно помага да се спречат судири или да се намали нивото на судири. Ако системот предвиди дека може да дојде до судир, го предупредува возачот со дисплеј и звучен сигнал и ги активира сопирачките. Во случај возачот да не реагира, системот автоматски сопира.

Заштита од превртување

Контролата на навалување открива поголеми осцилации на возилото и други опасности што може да доведат до превртување. Во овој случај, тој поединечно ги сопира тркалата и го прилагодува гасот за да обезбеди контролирано возење.

Се е под контрола во свиоците

Контролата на свиоци ви помага да одржувате целосна контрола над возилото. Ако системот открие можност возилото да излета од патот, прво го намалува вртежниот момент на моторот, а потоа ви помага да ја намалите брзината со дополнително сопирање. Овој систем е особено ефикасен на излезите од автопат.

Помага во спречување последователни судири

Во случај на несреќа, помошта за сопирање при судир го намалува ризикот од секундарни судири со тоа што обезбедува автоматско сопирање на Ford Explorer со приклучен хибриден погон. На пример, може да го спречи возилото да вози во спротивната лента или да се судри со други учесници во сообраќајот.

Поголема безбедност

Во случај на несреќа, се активира итен повик и се пренесуваат најважните податоци како што се времето на несреќата и точните координати на локацијата на несреќата. Дополнително, воспоставена е телефонска врска помеѓу возилото и центарот за итни повици. Итен повик може да се активира и рачно со прекинувач во возилото. Системот за телефонски повици користи вградена SIM-картичка, така што нема потреба да се поврзувате со вашиот мобилен телефон.

Предупредување за употреба на безбедносни појаси за дополнителна безбедност

Овој систем дополнително ја обезбедува безбедноста на патниците на сите седишта. Ако еден од патниците не носи појас, системот прикажува предупредување и се огласува звучен сигнал.

Одлична заштита од кражби

Кога ќе го заклучите вашиот Ford Explorer, заштитата со уред за аларм автоматски се активира. Ако некој се обиде насилно да влезе или да го земе возилото, се активира силен аларм.

Проверка на притисокот во гумите

Соодветниот притисок во гумите заштедува гориво и го намалува абењето на гумите. Со помош на иновативни сензори, системот за следење на притисокот ви обезбедува точни вредности на притисокот во гумите и ве предупредува за низок притисок.

Безбедно движење со деца

Држачите ISOFIX на надворешните седишта во вториот и третиот ред овозможуваат безбедно и лесно прицврстување на детските седишта. Ова ќе обезбеди дополнителна безбедност без никаков напор, а доброто чувство ќе ги придружува младите и старите додека возат.

Безбедност со 5 ѕвезди

Во безбедносната проценка спроведена од независниот Euro NCAP, Ford Explorer Plug-in-Hybrid ја освои највисоката оцена со пет ѕвезди, дополнително потврдувајќи дека нуди максимална заштита.

Ford Explorer Plug-in-Hybrid ги исполнува очекувањата на најголемите авантуристи. Луксузната и пространа внатрешност удобно разгалува до седум лица, а со преклопување на задните седишта, багажникот може да се зголеми до максимална зафатнина од 2274 литри. Со неверојатен капацитет на влечење од 2.500 kg и убедлив хибриден вртежен момент, Ford Explorer Plug-in-Hybrid, исто така, се истакнува во влечењето широк опсег на приколки.

Просторот е луксуз

Со разноврсна внатрешност, Ford Explorer Plug-in-Hybrid разгалува до седум луѓе со луксуз и удобност. Седиштата во вториот ред може да се прилагодат на надолжната положба и наклон, а со движење напред го олеснуваат пристапот до третиот ред седишта. Има многу простор и на седиштата од третиот ред кога не ви се потребни, но можете да ги преклопите рамно со притискање на копче.

Откријте што значи пространост

Дури и ако сите седум седишта се зафатени, сепак има доволно простор во багажникот за два комплети опрема за голф. Поединечните задни седишта можат да се преклопат независно. Ова ви овозможува индивидуално да ја прилагодите внатрешноста според вашите потреби. Дополнително, седиштата од задниот ред може да се преклопат рамно или да се подигнат во положба за седење со едноставно притискање на копче со системот Ford Easy FoldFlat, за да можете целосно да го зголемите багажникот без напор. Со преклопени задни седишта, имате дарежлив багажен простор од 2274 литри.

Зачудувачка влечна моќ

Со максимално дозволено оптоварување за влечење од 2.500 kg, Ford Explorer Plug-in-Hybrid лесно влече караван, едрилица или друга приколка за да го подобри активниот викенд. За оптимални перформанси во случај на тешки приколки, режимот „Tow/Haul“ може да се избере со прекинувачот.

За транспорт на дополнителен товар

Ford Explorer Plug-in-Hybrid го олеснува и транспортот на поголеми или гломазни предмети. Различни покривни кутии и држачи се достапни со дополнителни трошоци, како и влечна лента што се вади.

Секогаш доволно енергија

Вградените USB порти и приклучоците од 12 волти им овозможуваат на сите патници да ги полнат своите уреди додека возат. Има дури и штекер од 230 волти до задните седишта за да обезбеди доволно енергија за речиси секој уред.