Создаден за животни авантури

FORD EXPLORER PLUG-IN HYBRID

Елегантен дизајн. Софистицирана технологија.

FORD EXPLORER PLUG-IN HYBRID

Надградба на бизнис класата.

FORD EXPLORER PLUG-IN HYBRID

Способен без напор.

FORD EXPLORER PLUG-IN HYBRID

Започнете авантура во удобност.

FORD EXPLORER + REMOTE CONDITIONING

FORD EXPLORER PLUG-IN HYBRID

Ford Explorer Plug-In Hybrid претставува обележје во извонредноста на SUV. Ford Explorer PHEV е внимателно конструиран за да можете да се соочите со светот со удобност и стил.

Прекрасно завршената и разноврсна внатрешност им овозможува на до седум луѓе да се возат со удобност, додека сепак овозможува дарежлив простор за товар. Напредниот Plug-in Hybrid погон, комбиниран со интелигентен систем за погон на четири тркала, обезбедува импресивна моќност на побарувачката со извонредни нивоа на ефикасност.

И со безброј дополнителни функции и паметни технологии, Ford Explorer е внимателно конструиран за да можете да го освоите светот со удобност и стил.

И сега можете да го нарачате Explorer од удобноста на вашиот тросед. Изберете го вашиот омилен модел, проверете онлајн и доставете го на вашиот праг. *

ЕДНОСТАВНО КАКО ДА ГО ПОЛНИТЕ ВАШИОТ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН

ПОЛНЕЊЕ ДОМА

Дома, Explorer PHEV се полни за околу 6 часа** од стандарден штекер за домаќинство користејќи го вклучениот кабел за полнење. Или, за побрзо полнење, помеѓу 3 часа и 3 часа 30 минути** со опционалниот Ford Wallbox.

ЈАВНО ПОЛНЕЊЕ

Наполнете го Explorer PHEV во движење со јавен кабел за полнење. Пристапете до над 200.000 јавни полначи низ Европа со NevMotion, овозможувајќи ви да управувате и да плаќате за полнење со вашиот паметен телефон. Можете исто така да најдете информации за полнење и да управувате со времето на полнење преку вашата апликација FordPass.

СПОСОБЕН БЕЗ НАПОР

Ford Explorer е елегантен спој на цврсти способности со софистицирана хибридна ефикасност. Прецизно дизајнираниот Plug-In Hybrid систем, со 3,0-литарски V6 EcoBoost бензински мотор, ви помага да се справите со светот поефикасно од кога било. А напредниот 10-брзински автоматски менувач со Rotary Gear Shift Dial гарантира дека секогаш сте во вистинската брзина во вистинско време. Ова е SUV кој е наменски направен за да испорача наградувана динамика на возење, извонредно управување и неспоредливо управување на патот.

МОЌТА НА PLUG-IN

Дома или во движење, полнењето на Explore PHEV е едноставно. Целосно наполнет, има електричен опсег на возење до 42 km***. Дома, полнете за помалку од 6 часа** од стандарден штекер за домаќинство. Или, со инсталиран опционален Ford Wallbox, полнете помеѓу 3 часа и 3 часа 30 минути**. На пат, наполнете на која било од 200.000-те јавни станици за полнење NevMotion низ Европа. Застанете за брзо полнење или целосно полнење помеѓу 3 часа и 3 часа и 30 минути**. Explorer PHEV, исто така, користи регенеративно полнење во движење, дополнувајќи ја батеријата додека возите.

ИСКЛУЧИТЕЛНО ИНЖЕНЕРСТВО

Сместете се во кокпитот на Explorer и опкружете се со пакет на најсовремени технологии. Прилагодете ги вашите перформанси за градски патишта, планински патеки и сè што е измеѓу со напреден систем за управување со теренот. Или опуштете се на долгите патувања со активирање на адаптивната контрола на патувањето со Stop and Go. Можете дури и да изберете дали претпочитате електрична енергија, бензин или комбинација од двете. Сите овие системи работат заедно беспрекорно, подобрувајќи го вашето искуство секогаш кога ќе седнете зад воланот.

ПОДОБАР НАЧИН ЗА ПАТУВАЊЕ

Секоја линија на контролната табла. Секој бод на раскошните кожни седишта. Секој материјал што се користи низ кабината. Ниту еден детал не беше занемарен при изработката на прекрасно завршената и разновидна внатрешност на Explorer. Се одликува со премиум озвучување од B&O и дигитален кластер од 12,3 инчи, плус софистицирана поврзаност со апликацијата FordPass. Ќе смислите каков било изговор за да одите на возење.

ПАМЕТНА БЕЗБЕДНОСНА ТЕХНОЛОГИЈА

Ford Explorer има мноштво напредни технологии дизајнирани да ве одржуваат вас, вашето семејство и другите учесници во сообраќајот што е можно побезбедни. Системите како што се Pre-Collision Assist со откривање на пешаци и контрола на стабилност при тркалање активно помагаат да се спречат несреќи. Додека други, како што е сопирањето по судир, може да ја намалат сериозноста ако навистина се случи несреќа.

ИЗГРАДЕН ЗА АВАНТУРА

Ford Explorer од темел е конструиран за самодоверба и префинетост. Има простор за удобно седење на до седум луѓе. Со спуштени седишта, ќе имате пристап до 2.274 литри разновиден багажен простор. Над 800 Nm вртежен момент значи дека можете да влечете до 2.500 kg. Така, без разлика дали планирате викенд за голф или долго патување со семејството, никогаш нема да ви недостасува простор.

Важни информации