Новиот TRANSIT CONNECT

Секој Transit е направен со причина, истото важи и за Комплетно Новиот Transit Connect. Цврст, практичен и доверлив, комбето ви нуди великодушен складишен простор од: 2.9 кубни метри во L1 (верзијата на кратко меѓуоскино растојание) и 3.6 кубни метри во L2 (верзијата на долго меѓуоскино растојание), со околу 1,000кг товар. Генијалната товарна преграда ви овозможува да складирате цевки, скали и друг товар до 3.0 метри должина во L1 и 3.4 метри должина во L2, безбедно во вашето комбе. Избор од напредни бензински и дизел мотори, комбинирани со 5-6 степенски мануелни менувачи или 6-степенски автоматски менувач, овозможуваат високи нивоа на моќ и вртежен момент како и исклучителна бензинска ефикасност: од 3.33 km/h со 105g/km емисија на CO2 гасови. Напредните технологии ќе ви помогнат да останете поврзани, забавувани, сигурни и безбедни, како што е системот Автоматско Градско Сопирање, кој детектира со активирање на сопирачките пред да се случи судир со друго возило при возење со ниска брзина. Со флексибилно дупло предно совозачко седиште кое ви овозможува да се превезувате три личности во комбе моделот, како и Double-Cab-in-Van и Kombi верзијата кој овозможуваат да се превезуваат до 7 луѓе, исто така имате можност да го носите вашиот тим од колеги на секоја работа, како и материјалите и опремата кои ви се потребни за завршување на истата.

Дизајн

Комбе кое ќе бидете горди што го имате

Комерцијално возило треба да биде практични и функционално. Но не треба да наликува на “кутија на тркала”. Затоа новиот Transit Connect е дизајниран да изгледа и да прави да се чувствувате добро, дали сте во кабината или надвор од неа. Со храбар, современ стајлинг кој креаира силна професионална слика, ова е комбе кое со гордост ќе го паркирате пред вашиот дом на крајот на секој работен ден.

Возачко искуство

Дизајн и технологија со причина

Секоја опција и технологија во новиот Transit Connect е дизајнирана да ја максимизира ефикасноста на вашиот бизнис, како и да го олесни вашиот живот колку може повеќе.

ВОЗАЧКА ТЕХНОЛОГИЈА

Лепеза на напредни технологии, вклучени како стандарна и опционална опрема, се тука да го направат вашиот работен ден полесен, по продуктивен и помалку стресен. Неколку од нив исто така ве заштитуваат вас и вашата вредна инвестиција: Вашето комбе.

Ford SYNC. Advanced hands-free technology

Со гласовните команди на Ford SYNC може да ја контролирате вашата музика. Можете исто така да извршувате телефонски повици, без користење раце, користејќи едноставни гласовни команди. SYNC исто така ви овозможува да пуштате музика од USB или MP3/iPod, или да проследувате музика од вашиот мобилен користејќи ги истите едноставни гласовни команди. Се за да може константно да бидете со рацете на управувачот и пчите на патот.

Сензори кои го одземаат стресот при паркирање

Опционалните паркинг сензори ви помагаат да процените колку слободен простор имате од позади и од напред. Кога ќе детектираат предмет, активираат звучен сигнал кој се засилува колку поблиску сте до предметот. Оваа опција е дизајнирана да ви помогне да се паркирате по самоуверено.

Полесно движење во рикверц

Столбови, канти, ниски зидови... задната паркинг камера ќе ви покаже се што е позади вас на екранот вграден во внатрешниот ретровизор. Не само што ќе ви помогне да ги видите работите кои инаку би ги пропуштиле, туки и ќе ви помогне да се паркирате преку прикажување виртуелни линии кои ќе ве водат до финалната паркинг позиција.

Светла кои се пуштаат кога вртите, за подобра прегледност навечер

Ако имате пуштено трепкач за вртење и вртите на пат или во паркинг место, светло во магленките(на страната) автоматски се вклучува и ви го осветлува патот на страната во која вртите за да ви даде подобрена прегледност при вртењето.

Помалку заморни и по економични патувања

Темпоматот со подесивиот ограничувач на брзина ви помага да останете во предходно поставената брзина. Ова ќе ви заштеди гориво, намали шансата да ја прекорачите дозволената брзина и како секој темпомат, да ја оддржи брзината за вас за да немора цело време да мислите на неа.

КОМФОРТ И УДОБНОСТ

Комбинирајќи ги паметните, современи дизајни и технологии што постојат да ги задоволат вашите потреби, новиот Transit connect е и ефикасно комерцијално возило како и практично, комфорна канцеларија на тркала.

Совршен звук на терен

Опционалниот Sony DAB radio/CD систем вклучува врвни аудио звучници.

Секогаш имате топло седиште

Колку и да е студено надвор, вие брзо може да се згреете во кабината со греачите на седишта.

Предни светла кои автоматски се вклучуваат кога ќе притребаат

Transit Cоnnect е опремен со сензори кои детектираат светлина дури и кога се намалува, и тогаш автоматски се вклучуваат предните светла со што го намалуваат ризикот при возење за време на зајдисонце. Тие исто така се вклучуваат кога влегвате во тунел. Автоматските предни светла се достапни како опција со сензори за дожд.

Брисачи кои автоматски се прилагодуваат на дождот

Брисачите со сензори за дожд се активираат во истиот момент кога ќе детектираат влага на вашето ветробранско стакло, потоа подесете го нивното темпо за да се справите со временските услови. Истотака може да изберете од шест нивоа на осетливост, со што ќе поставите на која количина на влага брисачите да се активираат. Брисачите со сензор за дожд се достапни како опција со автоматски предни светла.

Воланот се приспособува да ви одговара токму на вас

За да ви помогне да ја најдете вашата идеална, најкомфорна возачка позиција, воланот лесно се приспособува на вашиот дофат.

Вашето комбе ваша канцеларија

Со вградена мобилна конекција во новиот Transit connect, никогаш не било полесно да работите од каде и да сте. Кабината вклучува три различни типови на централни конзоли кои се дизајнирани да ви помогнат да имате се при рака. Зависно од кој модел и конфигурација на седење вие одберете, може да специфицирате затворена и отворена конзола(затворената е со наслон за рака), еден или два 12V приклучоци, Aux влез и USB конектор, плус држачи за чаши, простор за лап топ или А4 документи како и простор за складирање под седиштето.

Поставете ја идеалната температура за вас и вашиот сопатник

Со опционалната Двозонска Електронска Автоматска Климатизација (DEATC) можете да поставите температура за вас и вашиот патник и системот ќе ја оддржува со напредната климатизација.

Quickclear загревано ветробранско стакло

Оваа паметна опција е дизајнирана да го забрза вашето тргнување во ладните утра. Само притиснете копче и вградените загревани елементи ќе го стопат мразот или снегот за секунда, иако надвор може да бидат степените под нула.

Ford Easy-Fuel, за да неможе да го промашите горивото

Оваа карактеристика прави да е скоро невозможно да наточите погрешно гориво, поради тоа што погрешниот пиштол за точење нема да го собере. Плус со тоа што Ford Easy-Fuel е систем без капаче вие никогаш повеќе нема да бидете со валкани раце после точење гориво.

Отворајте и затворајте ги вашите прозори со еден допир

Со допир на копче можете целосно да ги отворите и затворите и возачкиот и патничките прозори, или одделно да ги подесите доволно за да влага воздух колку пто ви одговара.

Надворешни автоматски преклопливи ретровизори

Лесно е да се оштетат страничните ретровизори кога возите во тесни простори или паркирате во тесни улички. Опционалните електрични надворешни ретровизори сами се преклопуваат со допир на копче со цел да се избегне несакана штета. Ти се и загревани за да имате јасен поглед наназад и при ниски температури. Тие исто така се и со странични индикатори.

Полица која помага кабината да биде средена

Складишна полица на возачот и совозачот го ефектуира секако неискористениот простор, со тоа што ја чува кабината средена и предмети лесни на дофат.

ИСКОРИСТЛИВОСТ И ТРОШОЦИ ЗА ОДРЖУВАЊЕ

Практичен, вреден, со ниски трошоци за одржување

Потполно новиот Transit Connect ви обезбедува флексибилен товарен простор се од 3.6 метри кубни(4,4 метри кубни кога флексибилниот преден товарен простор е користен) и 1.000 килограми товарен капацитет. Генијални и корисни карактеристики помагаат да се заштити вашиот товар и вашето возило од строгите мерки на работничкиот живот. А бидејки комбето е направено според жестоки стандарди за возила, не само што е направено да трае, туку е дизајнирано да го сведе трошокот за одржување на минимум. Многу карактеристики и технологии се достапни во Л1 (верзија со кратко меѓуоскино растојание) и Л2( верзија со долго меѓуоскино растојание), но вие можете да споредите практичните разлики во одделите за Типови на каросерија и Капацитет

МЕНАЏМЕНТ НА ТОВАРОТ

Продуктивно комбе е и профитабилно комбе. Па така потполно новиот Transit Connect e направен да го максимизира достапниот товарен простор и товарна должина( се до 2.15 метри со преграда во Л2 моделот) Иновативна преграда за товар ви овозможува да натоварите предмети и до 3.0 метри долги во Л1 моделот и 3.4 метри во Л2 моделот. Товарот и истоварот се исто така дизајнирани да бидат најбезбедни и најлесни што може.

Простор за долги предмети со преграда за товар

Достапна во сите верзии на комбето со двојни предни седишта, генијална товарна преграда ви дозволува да пренесувате предмети кои се се до 3 метри долги во верзијата со кратко меѓуоскино растојание(Л1) и се до 3.4 метри во верзијата со долго меѓуоскино растојание (Л2). Преградата има преклоплив отвор на дното низ кој можете да лизгате долги предмети во товарниот простор под предните патнички седишта. Позади преградата има простор за две Евро палети (во Л1) или 8’x4’ табли материјал (во Л2).

Сега во кабината има место за седење за три патника

Потполно новиот Transit Connect e достапен со двојни предни патнички седишта, кои ви овозможуваат да седите и до три патника во комбето. Централното седиште може да биде исто така преклопено правејки згодна рамна површина за работење на лап-топ и може да се преклопи нагоре за да се ослободи корисен простор за складирање.

Точки за врзување кои ќе го обезбедат вашиот товар

Точки за врзување кои се монтирани на страничниот зид ви помагаат да го одржите подот чист и се исто така ДИН и ИСО согласни. Постојат и странични држачи за товар монтирани на висина на половината и на висина на рамената, кои можат да носат до 30 кг товар.

Посветол товарен простор за побезбедно и полесно товарење

Нови светилки во товарниот простор се двојно посветли од оние на претходните модели и се вградени во серија. Вие исто така можете да ја одберете и опцијата на ултра светлите ЛЕД светилки.

Заштита која е лесна за чистење во кабината и во товарниот простор

Гумени патосници кои помагаат да се одржи вашата кабина чиста, високо издржлив товарен под кој ги штити елементите на товарниот простор и заштита на страничните товарни кутии може исто така да помогнат да се заштити вашето комбе од удари и гребаници од секојдневниот работнички живот.

ТРОШОЦИ НА СОПСТВЕНИШТВО

Долги сервисни интервали за се помалку време поминато на сервис

Секој дел и секоја компонента на потполно новиот Transit Connect е дизајниран да ја максимизира трајноста и да оди подолго без сервисирање. Затоа сервисните интервали се на 20000 милји или една година.

Долга анти перфорирачка гаранција за додатна сигурност

Како мерка на вградениот квалитет на комбето, потполно новиот Transit Connect доаѓа со 12 годишна анти перфорирачка гаранција.

ПЕРФОРМАНСИ И ЕКОНОМИЧНОСТ

Moќен, ефикасен, со возни особини на кола

Дизел или бензин, вклучувајки го револуционернииот 1.0л. EcoBoost мотор, потполно новиот Transit Connect ви обезбедува многу опции за возење кои ќе им одговараат на вашите специфични потреби и лични параметри. Напредните технологии испорачуваат извонредна ефикасност на горивото без компромис на перформансите, дури и кога вашето комбе е потполно товарено.

Моќ

Извлечете го максимумот од вашиот бензински мотор

Новиот 1.0 литарски 3-цилиндерски EcoBoost бензински мотор ви испорачува 100 к.с. и 170н.м вртежен момент со шест брзински мануелен менувач. Комбиниран со други технологии кои штедат гориво како Авто Старт Стоп системот, овој наградуван мотор ви ја дава целата моќ што може да ја очекувате од стандарден 1.6 литарски мотор, но постигнува околу 24% помала потрошувачка на гориво и 25% пониски CO2 емисии од само 129г/км.

Моќни и ефикасни дизел мотори

Ако повеќе сакате да возите дизел, вие може да одберете една од четирите верзии на 1.6 литарскиот Duratorq TDCI дизел мотор: 75 к.с, 220н.м со петостепен мануелен менувач, 95 к.с, 230н.м со петостепен мануелен менувач или 115 к.с со шестостепен мануелен менувач. Верзиите со 75 и 95 к.с се достапни со опционални пакети за економија на горивото што вклучува: Aвто старт стоп систем, систем за активно затворање на решетката, систем за управување со акумулаторот и паметно регенеративно кочење. Постои и високо ефикасната ECOnetic опција која е специјално развиена и конфигурирана верзија на единицата со 95к.с која го вклучува и пакетот за економија на горивото, и лимитер на брзината подесив на 113 км на час.

ЕКОНОМИЈА

Користете помалку гориво со Авто Старт Стоп системот

Кога вашето комбе ќе застане на семафор или работи во место во колона, оваа опциона технологија може автоматски да го исклучи моторот(сеуште снабдувајки ги со струја важните фукции како клима уредот, радиото и FordSYNC) Кога ќе бидете подготвени да тргнете, само притиснете повторно на кумплунгот, одберете прва брзина и системот се рестартира.Авто Старт Стоп системот е посебно ефективен во град и низ градските улици, кад може да ја намали потрошувачката на гориво и до 10%.

Интелигентен систем кој ви помага да возите поефикасно

Иновативниот Ford Eco Mode систем континуирано ги оценува ефектите од вашите навики на возење врз потрошувачката на гориво. Овој систем ја анализира вашата брзина, менување на брзина, сопирање, и нивоа на исчекување, заедно со бројот на кратки и долги патувања кои ги правите. Потоа паметниот софтвер ве советува како да ја подобрите потрошувачката на гориво.

Подобрена аеродинамика за подобрена економија

Кога возите полека, системот за активно затворање на решетката ја држи решетката на маската отворена за да го лади моторот. Зголемувајки ја брзината, таа автоматски се затвора, подобрувајки ја аеродинамиката и помагајки ви да заштедите гориво.

ИЗГЛЕД И КАПАЦИТЕТ

Што сакате од вашето комбе?

Со три стила на каросеријата(ван,ван со дупла кабина и комбе), со можност за седење на двајца до седум луѓе, две должини на каросеријата(L1 и L2) и товарни можности од 625кг па се до 1,000кг, сигурно ќе го пронајдете оној Transit Connect кој перфектно ги задоволува вашите потреби. Вие имате сеопфатен избор на нивоа на опрема во секој тип на каросерија, и многу додатни опции кои ќе ви овозможат и дополнително да го персонализирате вашето возило. За некои уште поспецијални опции нашата група за специјални операции за возила SVO може да ви обезбеди се, од уникатни бои на каросеријата до порачани внатрешни товарни системи. За дополнителни детали, слободно обратете се кај вашиот дилер.

ВАН

Пространо, добро распоредено и високо функционално : товарниот простор се состои од преграда со целосна висина и ширина и можете да одберете две или три седишта во кабината. Лизгачка товарна врата и симетрични задни товарни врати се стандард. Дополнително, вие може да одберете стаклена товарна врата со опција за перење, бришење, греење и одмаглување.

L1 (Верзија со кратко меѓуоскино растојание)

• Севкупна должина: 4,418mm • Висина на кровот: 1,861mm • Волумен на товарниот простор: 3m кубни • Должина на товарен простор 3m • Можност за товар: 625-825 кг • Вкупна тежина на возилото: 2.0T или 2.2Т • Можност за влечење: до 1200кг

L2 (Долго меѓуоскино растојание)

• Севкупна должина: 4,818mm • Висина на кровот: 1,862mm • Волумен на товарниот простор: 3.6m кубни • Должина на товарен простор 3.4m • Можност за товар: 700-1000 кг • Вкупна тежина на возилото: 2.1T, 2.3Т или 2.4Т • Можност за влечење: до 1200кг

ВАН СО ДУПЛА КАБИНА

И покрај двете седишта во предниот ред, ванот со дупла кабина има дополнителен ред од три седишта позади нив. Фиксирана стаклена преграда безбедно го оделува вториот ред од товарниот простор.

L1 (Верзија со кратко меѓуоскино растојание)

• Севкупна должина: 4,418mm • Висина на кровот: 1,844mm • Волумен на товарниот простор: 1.2/2.2m кубни седишта(горе/доле) • Можност за товар: 725 кг • Вкупна тежина на возилото: 2.2Т • Можност за влечење: до 1200кг

L2 (Долго меѓуоскино растојание)

• Севкупна должина: 4,818mm • Висина на кровот: 1,844mm • Волумен на товарниот простор: 1.6m/2.8m кубни седишта (горе/доле) • Можност за товар: 716кг • Вкупна тежина на возилото:2.3Т • Можност за влечење: до 1200кг

КОМБИ

Потполно новиот Transit Connect Kombi вклучува Флексибилен систем за седење позади. Седиштата и во моделот со 5 и со 7 седишта нудат високо ниво на флексибилност помеѓу товарен простор и патничко сместување, максимизирајки го просторот и опциите за негова искористеност. Во верзијата со 5 седишта, вториот ред седишта се склопуваат во рамен под и се поместуваат напред и надолу просторот за нозе. Во комбинација со 50/50 поделиви седишта од трет ред, кои исто така можат да направат рамен под, вие можете лесно и брзо да направите рамен товарен простор. Преграда која е поместлива и согласна со ИСО/ДИН го дели товарниот дел од патниците.

L2 (Долго меѓуоскино растојание)

• Севкупна должина: 4,818mm • Висина на кровот: 1,828mm • Седишта: 5 или 7 седишта • Можност за влечење: до 1200кг