FORD TRANSIT COURIER

Способен, доверлив и многу економичен, како и секое комерцијално возило Transit. Удобен, благодарен и полн со паметна технологија како автомобил од Ford. Тоа е новиот Transit Courier. Компактната големина на комерцијалното возило овозможува многу лесно маневрирање, а со едно од најдобрите кружни вртења, може лесно да се движи низ прометни, тесни улички и тесни места за паркирање. Но, не дозволувајте да ве залаже малиот изглед на Transit Courier: товарниот простор од 2,4 m3** ви овозможува 10% повеќе товарен простор споредено со другите возила од истата класа. Земете ја преградата со преклопување со опција за „преклопување и спуштање“ на совозачкото седиште и ќе добиете товарен простор со должина од 2,59 m што е најдолг во класата. И без разлика колку пати ќе застанете, за гориво ќе застанувате поретко. Причината за тоа се наградуваниот бензински мотор EcoBoost 1.0L и напредните дизел мотори Duratorq од 1.5L и 1.6L кои имаат одлична економичност и малку издувни гасови: до 76,3 mpg и само 97 g/km со системот за автоматско стартување и сопирање и системите за ограничување на брзината до 62 mph. Напредните технолошки опции меѓу кои спаѓаат задна камера, сензори за растојание при паркирање и помош за поаѓање на нагорнина (како и многу други), се тука за да го направат секое патување што е можно побезбедно, полесно и поопуштено. А со модерниот Ford SYNC со гласовна контрола рацете ви се слободни и можете да примате и да вршите телефонски повици без да ги користите рацете. Системот дури и ќе ви ги прочита на глас дојдовните текстуални пораки.* Дознајте повеќе за новиот Transit Courier и откријте го неговиот дизајн, возачкото искуство, практичноста и трошоците, изведбата и ефикасноста, безбедноста и сигурноста, изведбите на каросеријата и капацитетите, како и достапните модели. *Во зависност од компатибилноста на телефонот. **Измерено според ISO 3832 и методологијата VDA со преграда со мрежа со преклопување.

Дизајн

Изглед како автомобил, ефикасност како комерцијално возило

Новиот Transit Courier има ниво на модерен стил и удобност како автомобил што можеби нема да го очекувате од практично и ефикасно комерцијално возило. Имајте предвид дека локалните спецификации може да се разликуваат од сликата погоре. Мобилниот уред не е вклучен.

Возачко искуство

Комерцијално возило што ќе уживате да го возите

Префинетиот дизајн на шасијата, напредниот систем за управување и одлично поставените динамични компоненти за возење ви помагаат да уживате во времето што го минувате зад управувачот на Transit Courier. И напредните технологии ви помагаат да возите побезбедно и ви го олеснуваат животот, а другите системи ја максимизираат економичноста. Додајте го и одличното маневрирање што можете да го добиете само од мало возило и го пронајдовте совршеното комерцијално возило за вашиот бизнис. Имајте предвид дека локалните спецификации може да се разликуваат од сликата погоре. Мобилниот уред не е вклучен.

Возачка Технологија

Палетата напредни технологии што се вградени како стандардна опрема или се достапни како опции, се тука за работниот ден да ви биде полесен, попродуктивен и помалку стресен. А некои од нив ве штитат и вас и вашата вредна инвестиција: вашето возило.

Ford SYNC. Напредна технологија за слободни раце

Ford SYNC ви овозможува да ја контролирате музиката и да примате повици на мобилниот телефон со едноставни, директни гласовни наредби. На пример, ако на мобилниот телефон имате запишано контакт „home (дома)“, треба само да речете: „Call home“ и системот автоматски ќе го избере тој број. Гласовните наредби можете да ги користите и за да пуштате песни од USB или MP3/iPod®, или кога пуштате музика од телефон со вклучен Bluetooth®. Системот може дури и да ви ги прочита на глас дојдовните текстуални пораки. *Трговската марка и логото Bluetooth® се дозволени и се во сопственост на Bluetooth SIG, Inc. и секое нивно користење на овие марки од компанијата Ford Motor Company Limited и нејзините сродни компании е според доделена лиценца. Другите трговски марки и трговски имиња се во сопственост на нивните сопственици.

Лесно возење во рикверц

Столбови, канти, ниски ѕидови... Задната камера ви прикажува што има зад вас на екранот вграден во централната конзола и се активира автоматски кога ќе изберете рикверц. Системот прикажува и виртуелни водилки за да ви помогне да се паркирате и во најтесните простори.

Со сензорите нема стрес при паркирањето

Сензорите за оддалеченост при паркирање ви помагаат да го оцените растојанието помеѓу возилото и пречките зад вас. Кога сензорите ќе откријат објект, активираат звучно предупредување што се засилува како што се приближувате.

Помалку истоштувачки возења, поекономични патувања

Темпоматот со приспособливиот ограничувач на брзина ви помага да го одржите возилото во рамките на поставената брзина што ќе ја изберете. Системот ви помага да заштедите гориво и може да ја намали веројатноста да го надминете ограничувањето на брзината. Секако, темпоматот ви овозможува и да поставите брзина и потоа да ја одржувате за поопуштено возење на долги патувања на автопат.

КОМФОР И ПОГОДНОСТ

Новиот Transit Courier ги комбинира паметниот, современ дизајн и технологиите што постојат за да ги исполнат вашите и претставува ефикасно комерцијално возило и практична, удобна канцеларија на тркала.

Безбеден приклучок за сите ваши уреди

Приклучокот за уреди е направен за да ги држи сателитската навигација, паметниот телефон или MP3-уред, а има и приклучок за USB.

Паметен и безбеден простор за складирање

Како и секое добро работно место, вашето возило е опремено со паметен простор за складирање. Во длабоката централна конзола има место за документи во формат А4, така што во секое време ќе ви бидат при рака. За дополнителна безбедност, во преградата под седиштето може да го скриете лаптопот од погледите. Дури и просторот на панелите на предните врати е одлично искористен со држачи за шишиња од 1,5 литри и 20 унци на секоја од вратите, како и корисен држач за парички од страната на совозачот.

Удобност преку целата година

Замрзнати утра, топли жешки денови... вашето возило секогаш ќе ви овозможи пријатна работна околина. Изберете ја електронската автоматска контрола на температурата (EATC) што е достапна како опција и ќе можете да ја изберете точната внатрешна температура што ја сакате и системот ќе ја одржува преку напредната климатизација.

Исчистете го ветробранот брзо со Quickclear

Паметната функција е направена за да ве подготви брзо да тргнете во замрзнатите утра. Само допрете копче и ултратенките влакна веднаш ќе се загреат за да го одмрзнат и одмаглат ветробранот, како и да помогнат во одмрзнувањето на бришачите. Системот работи веднаш, иако надвор е многу ладно.

Лесно дополнување гориво со Ford Easy-Fuel, за дополнување без грешки

Со Ford Easy-Fuel скоро е невозможно да дополните погрешно гориво во вашето возило едноставно затоа што погрешно црево за дополнување гориво нема да одговара. А бидејќи Ford Easy-Fuel е систем без капаче, никогаш повеќе нема да треба да допирате нечисто капаче за гориво.

Вашето возило - ваша канцеларија

Со мобилната поврзливост вградена во новиот Transit Courier, никогаш не било полесно да работите без разлика каде се наоѓате. Кабината има карактеристики кои се направени за да ви помогнат сè да ви биде при рака. Имате еден или два приклучока од 12 волти, приклучоци Aux in и USB, држачи за чаши, простор за лаптоп или документи A4, како и опција за фиока за складишен простор под седиштето.

Бришачи што автоматски реагираат на дожд

Бришачите се активираат веднаш штом ќе откријат влажност на ветробранот, а потоа ја приспособуваат брзината за да се справат со сè што ќе ви донесе времето. Можете дури и да изберете од шесте нивоа на чувствителност што определува колку влага да се насобере пред бришачите да ја избришат. Бришачите чувствителни на дожд се достапни како опција со автоматските фарови (видете подолу).

Предни светла што се вклучуваат автоматски кога е потребно

Новиот Transit Courier има сензори што откриваат намалување на светлината во квечерините или ако дојде до ненадејна промена на осветлувањето. На пример, ако влезете во тунел. Тоа го активира вклучувањето на автоматските предни светла што може да го направи возењето полесно и побезбедно. Автоматските предни светла се дел од функцијата за бришачи чувствителни на дожд.

Совршен избор на песни за секое патување

Со стандардното радио DAB и приклучок за USB/помошен приклучок, никогаш нема да ви недостасуваат музика, вести или најнови информации за состојбата на патиштата. Предните звучници на сите системи ICE имаа премиум дизајн на високотонците и вуферот. Високотонците се наоѓаат во столбот „А“ за да обезбедат одличен квалитет на звукот.

УПРАВУВАЊЕ

Лесно совладувајте го секој свиок

Кружното вртење е многу кратко, само 10,5 метри и може да се направи со само 2,6 свртувања на управувачот, од почеток до крај. Резултат: полесно паркирање во тесен простор и подобро маневрирање во тесни улички.

ИЗВЕДБИ И КАПАЦИТЕТИ

Вашето идеално комерцијално возило

Богатиот избор на бои на надворешноста (меѓу кои и специјални бои), тркалата и многу опции за опрема ви овозможуваат да го создадете своето совршено возило.

VAN

Вкупна должина: 4157 mm Височина на покривот 1747 mm Зафатнина на кутијата за товар со фиксна преграда: 1,9/2,3 m3 (VDA/SAE) Зафатнина на кутијата за товар со преграда со мрежа со преклопување: 2,4/2,3 m3 (VDA/SAE) Товарна должина: 2,59 m Максимален товар, приближно: 660 kg Максимална вкупна маса на возилото (GVM): 1795 kg Седишта: две

KOMBI

Вкупна должина: 4157 mm Височина на покривот 1747 mm Зафатнина на кутијата за товар: 0,7/1,0 m3 со ставени седишта, 1,7/1,9 m3 со преклопени седишта во вториот ред (VDA/SAE) Товарна должина: 1,4 m до задниот дел на предните седишта Максимален товар, приближно: 550 kg Вкупна маса на возилото (GVM): 1780 kg Седишта: пет

товар

Практичен, издржлив и ниски вкупни трошоци

Можеби е компактен, но товарниот простор од 2,4 m3* ви овозможува 10% повеќе товарен простор споредено со другите возила од истата класа. Зад стандардната целосна преграда, има простор за палета „Euro“ и голем товарен капацитет од 660 kg. Генијалните функции ви помагаат да го заштитите товарот и возилото од суровоста на работниот живот. А бидејќи возилото е направено според строгите стандарди за комерцијални возила, не само што е направено да трае, туку и да има минимални трошоци за одржување. *Измерено според ISO 3832 и методологијата VDA со преграда со мрежа со преклопување.

МЕНАЏИРАЊЕ НА ТОВАР

Продуктивно комерцијално возило е профитабилно возило. Новиот Transit Courier е направен да го максимизира достапниот товарен простор. Земете ја преградата со мрежа со преклопување со опција за „преклопување и спуштање“ на совозачкото седиште и товарниот простор со должина од 1,62 m што е најдолг во класата може да се продолжи до 2,59 m. Тоа ви овозможува да складирате подолги работи како што се скали, цевки или талпи и да ги ставите безбедно внатре. Товарањето и растоварањето е направено да биде што е можно побезбедно и полесно.

Простор за долги работи со преграда со мрежа со преклопување

Преградата со мрежа со преклопување не само што ви овозможува да пренесувате товар долг до 2,59 m, туку и помага да се заштити возачот од товарот затоа што тој стои врз преклопеното совозачко седиште. Функцијата е достапна на моделите Van и вклучува преклопување и спуштање на предното совозачко седиште.

Точки за врзување за обезбедување на товарот

Точките за врзување што се поставени на страните помагаат да го одржите чист подот во товарниот простор и се според стандардите DIN и ISO. Исто така, на каросеријата се поставени приклучоци на висина од половината и рамената и секој може да издржи товар од 30 kg.

Заштита што лесно се чисти во кабината и во товарниот простор

Опцијата за гумен под ви помага да ја одржите чиста кабината, го заштитува подот во товарниот простор и помага да го заштитите возилото и товарот од ударите и гребаниците од секојдневниот работен живот.

Посветол товарен простор за побезбедно, полесно товарање

Новите сијалички во товарниот простор се стандардна опрема. Исто така, може да ја одберете опцијата за ултрасветло LED-осветлување ако е потребно.

ТРОШОЦИ ЗА ОДРЖУВАЊЕ

Добро осмислениот дизајн помага трошоците да ги сведете на миниум. На пример, задниот браник од повеќе делови, заштита од страните на каросеријата и стратешки поставени предни и задни светла помагаат да се спречи или значително да се намали штетата од несреќа. Тоа значи помала загуба на време и пари за поправки, што може да ја намали и премијата за осигурување. Високиот квалитет на изработка заедно со издржливите делови се направени за да ви помогнат да заштедите време и пари затоа што временските интервали за сервисирање се подолги.

Ригорозно тестирање

Сите материјали во внатрешноста на кабината беа подложени на детално тестирање за да се обезбеди максимална издржливост. А помалку оштетување и абење значи дека возилото ќе го задржи својот паметен, професионален изглед подолго време, а истовремено ќе ви помогне да ја задржите неговата вредност за препродажба.

Заден браник од повеќе делови за лесно поправање

Заден браник од повеќе делови за лесно поправањеЗа разлика од другите возила во класата, нема потреба да го замените целиот браник на Transit Courier ако има вдлабнување на едниот крај. Причината за тоа е дизајнот од 3 дела што значи дека посебните делови можат да се заменат според потребите за поевтина поправка.

Подолги временските интервали за сервисирање за помалку време надвор од патот

Секој дел од новиот Transit Courier е направен за да обезбеди максимална трајност и да издржи подолго време без да има потреба од одржување. Затоа интервалите за сервисирање се поставени на 30.000 km (20.000 милји) или 1 година.

Поддршка од стручњаци од центрите за Ford Transit

Без разлика дали поседувате едно возило или работите со цел возен парк, центрите за Ford Transit можат да ви помогнат. Во овие стручни центри работат стручњаци за продажба и обучени сервисери и на лагер ги имаат најновите возила за да ги тестирате. Тие се опремени и да ги одржуваат комерцијалните возила на Ford додека ви обезбедуваат брза услуга што ви е потребна и надвор од работното време.

ПЕРФОРМАНСИ И ЕФИКАСНОСТ

Квалитети на автомобил во комерцијално возило

Погон на предните тркала, возачката позиција, напредно серво управување и префинет дизајн на шасијата... Transit Courier ви овозможува возачко искуство што не го очекувате од комерцијално возило. А имате и избор на погони како кај автомобилите: дизел или бензин, вклучувајќи го и револуционерниот мотор EcoBoost од 1.0 L. Дури и целосно натоварен, технологиите ECOnetic ќе помогнат да се максимизира економичноста на вашето комерцијално возило. Дознајте како денешните дизел мотори се најчисти во историјата и играат многу важна улога во намалувањето на испуштањето на CO2. Погледнете ги најновите информации на Здружението на производители и продавачи на моторни возила

Моќ

Извлечете максимум од бензинскиот мотор

Новиот бензински мотор EcoBoost 1.0 L со 3 цилиндри има 100 КС и вртежен момент од 170 Nm со рачен менувач со 5 степени. Заедно со другите технологии за заштеда на гориво, како што е системот за автоматско стартување-сопирање, овој наградуван мотор ви ја овозможува моќноста што ја очекувате од конвенционален мотор од 1,6 литри, но постигнува околу 24% поголема економичност и 25% помалку CO2 од само 119g/km со систем за автоматско стартување-сопирање што е достапен како опција.

Моќни и економични дизел мотори

Ако повеќе сакате дизел мотори, може да изберете од опциите за дизел моторите Duratorq TDCi од 1,5 или 1,6 литри: 75 КС, 190Nm со со рачен менувач со 5 степени или 95 КС, 215 Nm со рачен менувач со 5 степени. Моторите со 75 КС и 95 КС се достапни со систем за автоматско стартување-сопирање како опција, додека системот за управување со акумулаторот и паметното регенеративно полнење веќе се стандардни кај сите агрегати. А моторот со 95 КС со систем за автоматско стартување-сопирање и ограничувач на брзината на 62 mph испушта само 97 g/km на CO2, што го прави најдобар во својата класа.

ЕКОНОМИЧНОСТ

ористете помалку гориво со системот за автоматско стартување-сопирање

Кога возилото не се движи, како на пример на семафор или во колона, оваа технологија може автоматски да го изгаси моторот (но обезбедува напојување за неопходните системи како што се климатизацијата, радиото и Ford SYNC). Кога сте подготвени за тргнување, само притиснете го куплунгот и ставете во прва брзина како и секогаш и системот ќе стартува повторно. Системот за автоматско стартување-сопирање е особено ефикасен во град и на градските улици каде што може да ја намали потрошувачката на гориво и до 10% (градско возење).

БЕЗБЕДНОСТ И СИГУРНОСТ

Безбедност и сигурност на кои можете да се потпрете

Целосно Новиот Transit Courier вклучува многу паметни технологии дизајнирани да ве заштитат Вас, Вашите патници и вашиот товар. На пример, технолгии кои можат да го намалат ризикот од пролизгување во влажни и замрзнати услови, да го појача сопирачкиот напор, асистира во повикување на итни служби и да го олесни тргнувањето на нагорнина. Дополнително системи кои овозможуваат заклучување и отклучување на вратите индивидуално; аларм со сензор на движење кои помагаат да заштите што и да носите и да го вклучат алармот, дури и ако акумулаторот е исклучен.

ПОМОШ ЗА ВОЗАЧОТ

Долгиот список на технологии за помош на возачот можат да го олеснат животот, да реагираат брзо во итен случај и можат активно да работат за да спречат незгода.

Ford SYNC со помош во итен случај: може да повика помош дури и ако вие не можете

Важен дел од Ford SYNC што потенцијално може да спаси живот е помошта во итен случај. Во случај на незгода, кога ќе се отвори воздушното перниче или кога пумпата за гориво ќе се исклучи, технологијата може автоматски да ги повика службите за итна помош. Може да изберете да го прекинете повикот или да разговарате со службите ако имате потреба. Најважно од сè, системот ќе ги достави најважните информации, како што се координатите за GPS, дури и ако ја изгубите свеста.* *Помошта во итен случај на Ford функционира во повеќе од 30 европски земји. Оваа функција работи во комбинација со компатибилен поврзан мобилен телефон што е со вас кога ќе се отвори воздушно перниче (освен перничињата за коленото) или сензорот што регистрира судар ќе ја исклучи пумпата за гориво.

Дополнителна контрола при поаѓање на нагорнина

Помошта при поаѓање на нагорнина привремено спречува да се вратите назад или да тргнете нанапред кога поаѓате на нагорнина. Системот го одржува притисокот во системот за кочење за дополнителни 2,5 секунди и така ви дава повеќе време и контрола кога ја преместувате ногата од педалата за сопирање на педалата за гас. Исто така помага кога запирате и поаѓате на лизгави површини

Максимално прилепување со минимален напор

Напредниот систем за контрола на триењето (TCS) го елиминира преголемото пролизгување и ви го обезбедува најдоброто можно триење, изведба и стабилност кога ви е најпотребно. Системот постојано ја следи и ја приспособува моќноста што се доставува до секое тркало и обезбедува максимален контакт и триење кога забрзувате.

Ве предупредува ако притисокот во гумите се намали

Секогаш е важно гумите да имаат правилен притисок, затоа што така ви помагаат да заштедите гориво, да ги заштитите нив и да бидете безбедни. Затоа сензорите на системот за следење на притисокот во гумите постојано го следат секое тркало и ве предупредуваат кога има проблем за да можете да застанете, да проверите и да ја надувате гумата или да го замените тркалото.

БЕЗБЕДНОСТ

Ford постојано е меѓу првите што развиваат иновативни, наградувани безбедносни функции и технологии. Ќе откриете дека во новиот Transit Courier се вградени многу од нив и дека секоја ви помага да бидете безбедни, секогаш кога ќе седнете зад управувачот.

Самодоверба во незгодни услови

Стандардната контрола на електронска стабилност (ESC) опфаќа повеќе технологии кои се направени за да ви овозможат поголема контрола над возилото и поголема безбедност. На пример, сензорите постојано ја следат брзината на секое тркало посебно, стапката на скршнување на возилото (аголот и насоката) и аголот на вртење. Ако треба нагло да свртите налево или надесно, на пример за да избегнете пречка, ESC прецизно ја балансира моќноста за сопирање меѓу секое од тркалата, а може и да ја намали моќноста на моторот. Тоа помага да се избегне преголемото или премалото свртување, а возилото е постабилно и полесно за контролирање. ESC и контролата на триењето можат да го намалат и ризикот од пролизгување на влажни или замрзнати подлоги.

Дополнителна моќност при итно сопирање

Помошта при сопирање во итни случаи (EBA) помага да се подобри ефикасноста при сопирање во итни случаи. Системот регистрира со колкав притисок сте ја притиснале педалата за сопирање и автоматски го зголемува за да се постигне максимален ефект на сопирањето.

Предупредување зад вас кога нагло сопирате

Системот за светлото за итно сопирање (EBL) ги вклучува трепкачите за опасност за да ги предупреди другите возачи дека нагло сопирате.

Намалување на ризикот од превртување

Спречувањето на превртување (ROM) постојано го надгледува возилото и препознава опасни услови за возење што можат да предизвикаат превртување. Тогаш системот активира интервенција на ESC, ја контролира брзината и повторно ја воспоставува стабилноста.

Напредни системи за сопирање со поголема контрола

Системот против блокирање на сопирачките (ABS) и електронската распределба на силата на сопирање (EBD) ви помагаат да ја задржите контролата во поекстремни ситуации на сопирање.

Напреден систем на воздушни перничиња

Кај новиот Transit Courier се достапни следниве воздушни перничиња: за возачот, совозачот, странични, воздушни завеси (само кај Kombi) и за колената на возачот (само кај Kombi). Напредните сензори се поставени на клучни точки во возилото за да обезбедат брзо и контролирано активирање.

СИГУРНОСТ

Големиот број мерки за безбедност помагаат во заштитата на товарот и возилото од крадци: што е многу важно ако не можете секогаш да одберете каде ќе се паркирате.

Може да изберете која врата сакате да ја заклучите и отклучите

Новиот Transit Courier има централно заклучување на вратите од далечина како стандардна опрема. А новиот систем на заклучување е уште побезбеден. Причината за тоа е што можете да одберете да отворите само една врата, додека другите остануваат заклучени сè додека не одберете да ги отклучите и нив

Нов, модерен алармен систем

Алармот за периметар што е достапен како опција помага да го заштитите возилото така што ќе се вклучи ако вратите или хаубата се отворат насилно. За уште поголема заштита (и заплашување), изберете алармен систем Thatcham од категорија 1. Овој напреден систем автоматски се активира кога ќе го заклучите возилото и вклучува силен аларм ако регистрира насилно влегување или сензорите за движење регистрираат движење во кабината или ако некој го подигне возилото. Дополнителен, независен резервен аларм Резервниот звучник со акумулатор е дополнителен алармен систем што доаѓа со опцијата за алармот Thatcham. Тој вклучува сирена кога ќе се вклучи алармот и бидејќи има сопствен извор на напојување, ќе се активира дури и ако некој го исклучи главниот акумулатор.